Erişilebilirlik

Gül BM'de Konuştu; Annan'la Görüştü - 2003-09-26


Abdullah Gül'ün, Kofi Annan'la görüşmesinde, Irak'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu hatırlatıp bu nedenle Irak'ın toprak bütünlüğüne önem verdiklerini söylediği bildirildi.

Gül, Kofi Annan'a, Türkiye'nin Irak'ta demokratik ve ülke bütünlüğünü koruyacak bir yönetime ve Birleşmiş Milletler'in ön planda olacağı bir yeniden imar sürecine destek vereceğini söyledi. Dışişleri Bakanı, Bağdat'ta BM merkezine girişilen bombalı saldırıda ölen BM Temsilcisi Sergio de Mello için Genel Sekretere başsağlığı diledi.

Görüşmede Kıbrıs konusu da ele alındı ve Abdullah Gül'ün, Kıbrıs'ta sadece Türk tarafının değil, Rum tarafının da çözüm yönünde adım atmaya teşvik edilmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Verilen bilgiye göre, Genel Sekreter Annan da Irak konusunda Türkiye'nin görüşlerine önem verdiklerini ve Türkiye'nin uluslararası alandaki katkılarını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, BM 58'inci Genel Kurul'una hitaben Türkiye adına yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, 2009-2010 yıllarında Güvenlik Konseyi üyeliği için adaylığını koyacağını açıkladı.

Gül, Irak'ta istikrar ve güvenliği sağlama girişimleri için BM Güvenlik Konseyi'nin bir karar çıkarmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa geniş yer ayıran Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye'nin BM Genel Sekreterinin iyi niyet girişimlerini desteklemeye devam ettiğini bildirdi. Gül, "Kıbrıs'ta kurulacak yeni ortaklık, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında bir uzlaşmaya ve eşitlik statüsüne dayanmalıdır," dedi. Gül, Kıbrıs'ta çözümün, iki bölgeliliği koruması Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alması gerektiğini belirtti. Gül, Kıbrıs'ta esasa ilişkin görüşmeler için bir zemin yaratmak gerektiğini kaydetti ve "Cumhurbaşkanı Denktaş'ın iki taraf arasında güven boşluğunu gidermek için yaptığı son önerilerle doğan fırsat değerlendirmelidir," diye konuştu.

Abdullah Gül, Kıbrıs Rum tarafının Avrupa Birliği'ne tek yanlı girecek olmasından yararlanmak yerine, iyi niyetle, görüşme sürecine katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne uygulanan her türlü ambargo ve kısıtlama en kısa zamanda kaldırılmalıdır," dedi.

XS
SM
MD
LG