Erişilebilirlik

23 Eylül 2003 - 2003-09-25


23 Eylül tarihli Amerikan gazetelerinden yaptığımız derlemeye USA Today gazetesiyle başlıyoruz. Gazete, “Bush’un hedefi, kontrolden ödün vermeden yardım sağlamak” şeklindeki manşet altında Başkan Bush’un Fransa ve Almanya’nın Irak'ta yönetimin bir an önce Iraklılara devredilmesi yönündeki baskılarına direnmeyi sürdüreceğini yazıyor:

"Fransa, yönetimin Iraklılara devredilmesi için iki aşamalı bir planı destekliyor. İlk aşamada, Amerikalılar, yönetimi sembolik olarak kendi atadıkları 25 kişilik Geçici Hükümet Konseyi’ne devredecek. Ardından altı ila dokuz ay içinde yönetim aşamalı olarak devredilecek. Amerika ise, Konsey’in bir Anayasa hazırlaması, bunun Irak halkı tarafından onaylanması ve seçimlerin yapılmasından sonra yönetimi devretmek istiyor. Bush’un amacı, Güvenlik Konseyi’nden daha fazla asker ve para yardımının önünü açacak ancak Amerika’nın askeri denetimi elinde tutmasına izin verecek bir karar çıkarılması olacak."

Washington Post gazetesi de, Fransa ve Amerika’nın bu konuda hala uzlaşamadığını belirterek, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğini de etkileyeceği yorumunda bulunuyor. New York Times ise, Irak Geçici Hükümet Konseyi başkanı Ahmet Çelebi ile Amerika arasındaki görüş ayrılıklarını öne çıkarmış. Gazete, daha önce Pentagon’un yakın adamı olarak tanınan Çelebi’nin giderek bağımsız bir Irak milliyetçisine dönüştüğü değerlendirmesinde bulunuyor:

"Çelebi, “Amerikalılarla anlaşmazlık içinde değiliz” dese de sözleri bunun aksini gösteriyor. Amerika Birleşmiş Milletler’den başka ülkelerin de çok uluslu güce katkıda bulunmasının önünü açacak bir karar çıkarmaya çalışıyor. Çelebi ise “Irak’a daha fazla yabancı asker gelmesi için yalvarmamızı beklemeyin” diyor. Ayrıca, yönetimin bazı konularda hemen Iraklılara devredilmesini istiyor. “Irak’ın maliyesiyle ilgili konularda Iraklılarla ortak bir yönetim oluşturmakla işe başlanabilir. Böylece Irak’ta egemenliğin giderek Irak halkına devredildiği de gösterilmiş olur” diyen Çelebi bunun ne zaman gerçekleşeceği yönündeki soruya “hemen gerçekleşmeli” cevabını veriyor. Ayrıca Irak’taki güvenlik güçlerinin yönetiminde de kendilerine rol verilmesini istiyor."

Christian Science Monitor de, Suriye’nin Irak’a asker göndermeyi önerdiğini bildiriyor. Ancak gazete, Şam yönetiminin bunun için yönetimin Brileşmiş Milletler’e devredilmesi ve Amerika’nın Irak’tan ayrılmasıyla ilgili bir tarih vermesi koşullarını öne sürdüğünü belirtiyor:

"Irak’ta giderek artan sorunlarla karşı karşıya kalan Washington’a yardım önerisi hiç beklemediği bir yerden, Suriye’den geldi. Bu öneri, Suriye yönetiminin Amerika’yla ilişkilerinde yaşadığı sorunları çözmeyi amaçladığına ilişkin yeni bir işaret niteliği taşıyor. Teklifin şartlı olması ise, Birleşmiş Milletler’e Irak’ta daha fazla rol verilmesi için zaten baskı altında bulunan Bush yönetimini köşeye sıkıştırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendiriliyor."

XS
SM
MD
LG