Erişilebilirlik

Gül: 'Irak savaşından sonra ABD'yle ilişkilerimiz daha sağlıklı...' - 2003-09-24


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye ile Amerika'nın Irak savaşından sonra daha sağlıklı bir ilişki içine girdiğini söyledi

Birleşmiş Milletler 58'nci Genel Kurulu çerçevesinde bulunduğu New York'ta Çarşamba günü İran Dışişleri Bakanı Kemal Harazi ile görüşmeden önce Türk Amerikan İş Forum'u adlı kuruluşta Türk-Amerikalı işadamlarıyla kahvaltı eden Dışişleri Bakanı Gül, Irak savaşıyla birlikte yaşanan gelişmelerle Türk-Amerikan ilişkisinin daha sağlıklı bir zemine oturduğunu söyledi.

Gül, Amerika'nın teknolojik üstünlüğü sayesinde Irak'ta savaşı kolay kazandığını, ancak savaş sonrasında Irak halkının direndiğini ve mücadeleci bir halk olduğunu kanıtladığını belirtti ve "savaştan sonra durum çok daha iyi gidiyor" dedi.

Amerika'nın savaştan sonra Türkiye'nin Irak'la komşuluk ilişkisinin getirdiği koşulları daha kolay kabul edeceğini söyleyen Gül, ilk başlarda elektrik teknisyenlerinin, su arıtma tesislerinde Türkiye'nin Irak'taki eski faaliyetlerini sürdürmesine "kırgınlıkları" nedeniyle karşı çıkan Amerika'lıların şimdi ister istemez bu hizmetlere kapı açtıklarını kaydetti.

"Irak'taki ilk petrol ihracatını Türkiye yaptı" diyen Gül, savaş sonrasında Türk iş adamlarının, sanayinin, yeni projelerin içine girebildiklerini ve bunun artarak devam edeceğini belirtirken, "Türkiye'de onun getirdiği bir canlılık var" dedi. Gül, Amerika'nın savaşı kısa zamanda sonuçlandırmasındaki başarısında planlamanın Türkiye'de yapılmasının da rol oynadığını sözlerine eklemeyi unutmadı.

Gül, Türkiye ekonomisini değerlendirirken, sorunları, zaman zaman dünyadaki gelişmelerde Türkiye'nin potansiyelini ortaya koymasını engelleyen iç yapı çarpıklığına, zaman zaman da enerji alanına yansıdığı gibi, yapılan uluslararası anlaşmalarda Türkiye'nin geleceğini iptal etmeye varan koşulların kabul edilmesine bağladı.

İmar Bankası'nda parası batan bir Amerikalı Türk işadamının çaresizlik içindeki eleştirisini cevaplarken, Gül, şimdiye kadar bu tür durumlarda kefil olan devlet nedeniyle kaçırılan paraların yükünün vergilerle, zamlarla, gerekli yatırımların ertelenmesiyle hep halkın ödediğini hatırlattı ve hükümetin yeniden böyle bir yola girmekten kaçınmaya niyetli olduğunu, bu sebeble sabırla soruşturmanın sonucunu bekleyeceğini, devletin neye kefil olup olmadığına, ondan sonra karar vereceğini söyledi.

Dışişleri bakanı yabancı yatırımcıların Türkiye'den kaçış nedenlerinden birinin böyle yolsuzluklara meydan veren hukuki alt yapıdan yoksun oluşuna ve devlet bürokrasisine bağladı ve yabancı yatırımları teşvik etmek amacıyla yerli yatırımlarda olduğu gibi devletin kefil olabileceğini belirtti. Gül, "Türkiye bir dışa açılma döneminden geçmektedir" dedi.

XS
SM
MD
LG