Erişilebilirlik

Amerika'da Emekli Olmak Gittikçe Zorlaşıyor - 2003-09-24


Amerikan ekonomisi son yıllarda zor bir dönemden geçerken, emekliliğe hazırlanan milyonlarca Amerikalı da planlarını gözden geçiriyor.

Zira, birikimlerinin önemli bölümünü borsa ya da diğer yatırım alanlarında yitirenler için emeklilik gittikçe uzaklaşan bir hayale dönüşüyor.

Emeklilik yaşı gelmiş 2 bin Amerikalı ile konuşarak hazırlanan bir kamuoyu araştırması son derece ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların üçte ikisi 65 yaşında emekli olmak yerine çalışmaya devam etmeyi planlıyor.

Katılımcıların yarısı, sağlıkları el verirse, 80 yaşına kadar çalışmak istiyor. Amaç, mümkün ise mevcut işlerini koruyabilmek, olmuyorsa benzer alanlarda çalışmaya devam etmek.

Amerika Emekliler Derneği için yapılan araştırmayı Jeffrey Love yönetmiş. Love, geçmişte, emeklilik yaşı gelip de çalışmaya devam edenlerin bunu gönüllü olarak yaptıklarını ancak bugün bu durumun değişmekte olduğunu söylüyor.

Jeffrey Love, sayıları giderek artan emekli adaylarının, borsadaki kayıplarından ötürü, emekli olamadığını vurguluyor:

"Amerikan borsaları son birkaç yılda büyük kayıplar yaşadı. Bu kayıplar en çok emeklilik yaşı gelmiş kişileri etkiliyor ki bu noktada bu kişilerin emekli olmak yada olmamak arasında tercih yapmaları gerekiyor."

Love, 1990lı yılların sonundaki eğilimin bugün tersine döndüğünü belirtiyor. O yıllarda, borsada büyük kazanç elde eden Amerikalılar erken emekliliği tercih etmişti. Ancak bugün durum çok farklı ve iki yıllık düşüşten sonra piyasalar yeni yeni toparlanmaya başladı.

Jeffrey Love, borsadaki kayıpların gençlerden çok yaşlıları etkilediğini kaydediyor:

"Eğer 25 yaşındaysanız ve borsa düşmüş ise, önünüzde bu durumu düzeltmek için yıllar var. Eğer 60 yaşındaysanız ve tasarruflarınızın yarısını kaybetmiş iseniz, durumunuzu toparlayabilmek için en az bir 10 yıla daha ihtiyacınız var demektir. Bu da sizi ancak kayıptan önceki seviyeye getirebilir. Hayal ettiğiniz şekilde bir emeklilik ancak 70 yaşınızda mümkün olabilir."

Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2010 yılında toplam iş gücünün yüzde 20si 55 yaşın üzerinde olacak.

XS
SM
MD
LG