Erişilebilirlik

'Türkiye Yolsuzlukla Mücadele Etmeli' - 2003-09-23


Türk ekonomisi büyüyor ve uzmanlara göre hükümet ekonomiyi Avrupa Birliği standartlarına getirmeye çalışıyor. Fakat, Washington’da yapılan, Türkiye’nin ekonomik performansıyla ilgili konferansa katılan uzmanlar yapılacak daha çok şey olduğunu söyledi. Bunların başında bir uzmanın yabancı yatırımı engellediğini söylediği yolsuzlukla mücadele geliyor.

Türk ekonomisi bu yıl yüzde 5.3’lük büyüme gösterecek ve gelecek yıl da benzer oranda büyümesi bekleniyor.

Kronik olarak yüksek olan enflasyon oranı da düşüyor ve gelecek yıl yüzde 13’e kadar inmesi bekleniyor.

American Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşundaki toplantıda Uluslar arası Para Fonu’nun Türkiye uzmanlarından Rıza Moghadam, Ankara hükümetinin bu mantıklı ekonomi politikalarını kısmen Avrupa Birliği’ne giriş için gerekli ekonomik koşulları sağlamak amacıyla uyguladığını söyledi.

“Makro ekonomik politikalar açısından bakıldığında bunun büyük bir etkisi olduğunu ve önem taşıdığını düşünüyorum. Olayın bir diğer yanı da kurumsallaşma. Son üç dört yılda bağımsız kurumlar oluşturuldu.“

Konferansa katılan konuşmacılar, sağlanan ilerlemeye rağmen Türkiye’nin Avrupa Para Birliği’ne katılması için kat etmesi gereken uzun bir yol olduğu konusunda görüş birliği içinde.

Türkiye’nin borç düzeyi, faiz oranları ve enflasyon oranı Avrupa Birliği standartlarını karşılamaktan çok uzak.

Avrupa ülkeleri üyelik başvurusu konusunda olumlu sinyaller vermese de, Türkiye’deki reformcu hükümet Avrupa Birliği üyeliğine büyük önem veriyor.

Danışman ve Türkiye uzmanı Charles Johnston, Türkiye’nin yabancı yatırımı çekebilmesi için yolsuzluk hastalığıyla başa çıkması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’de yolsuzluk öyle büyük boyutlara ulaştı ki, yolsuzluğun gelenek haline geldiği Meksikalılar bile geride kaldı. Ve sorun da bu. Türkiye’ye giden hiç kimse rüşvet vermeden bir şey yapamıyor. Yolsuzluk öylesine kökleşmiş ve büyük boyutlara ulaşmış ki, Batılı yatırımcılar tamamen korkup kaçıyor.”

Uzmanlara göre, kamuoyunun yolsuzluktan duyduğu rahatsızlık geçen Kasım ayında yapılan seçimlerde seçmenlerin geleneksel siyasi partilerden uzaklaşmasına, Başbakan Recep Tayip Erdoğan liderliğindeki AK Parti’nin zafer kazanmasına neden oldu.

Uzmanlar, Erdoğan’ın, Uluslar arası Para Fonu’nun tavsiyelerine uygun ılımlı bir ekonomi politika izlemesinin kendilerini şaşırttığını gizlemiyor.

XS
SM
MD
LG