Erişilebilirlik

Irak'ın Geleceği BM Genel Kurulu'nda Tartışılacak - 2003-09-23


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yeni dönem çalışmaları, Türkiye saatiyle saat 17:00’de Genel Sekreter Kofi Annan’ın konuşmasıyla başlayacak.

Annan’ın ardından geleneksel olarak Brazilya söz aldıktan sonra ev sahibi ülkenin lideri olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush konuşacak.

Genel Kurulun açılışı öncesinde dün Bağdat’ta Birleşmiş Milletler merkezi yakınında gerçekleşen intihar saldırısının ardından açıklama yapan Kofi Annan, Irak’ta sadece askeri değil, akıl ve gönüllere de hitap eden bir yolun izlenmesi gerektiğini belirterek, bugün Genel Kurul’da konuşacak olan ABD Başkanı George W. Bush’a açık bir sinyal yolladı.

Ancak dün Washington’dan yapılan açıklamalar, Bush’un bugün konuşmasında Irak’ı işgaliyle Amerika’nın yanlış yapmadığını vurgulayacağı yönünde.

Bush’un ayrıca, Irak’ın yönetiminin Iraklılara bırakılması için erken olduğunu ve gerekli şartların henüz oluşmadığını da Genel Kurul’da söylemesi bekleniyor.

Oysa dün Irak Geçici Yönetim Konseyi Başkanı Ahmed Çelebi, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari “Irak’ın güvenliğinin ancak Iraklılar tarafından sağlanabileceğini” ifade etmişler ve Iraklıların yabancı güçlerin gelmesini değil, gelmiş olanların gitmesini istediklerini belirtmişlerdi.

Ayrıca Irak konusunda, Amerika ile Fransa arasındaki görüş ayrılıklarının bugünkü gündemde öne çıkması bekleniyor.

Genel Kurulun açılışı için Pazar günü New York’a gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün dün olduğu gibi bugün de yoğun bir diplomasi trafiği var.

Dışişleri Bakanı Gül, ilk ikili resmi görüşmesini dün Irak Geçici Yönetim Konseyi Başkanı Ahmed Çelebi, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Konsey üyesi Adnan Paçacı ile yaptı.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Türk ve Irak halkları arasındaki dostluğun zedelenmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Türkiye’nin Irak’a ancak işgalin kısaltılmasına yardımcı olacaksa gideceğini” vurguladı.

Gül, Türkiye’nin Irak’a bir polis kuvveti olarak değil, ancak büyük bir siyasi vizyonun parçası olarak gidebileceğini söyledi.

Abdullah Gül, bugün Bush’un konuşmasının ardından sırasıyla İsrail, Sırbistan Karabağ, Güney Kore ve Tunus Dışişleri Bakanlarıyla görüşecek.

Gül, günün en son toplantısını Arap Ligi Sekteriyle yaptıktan sonra George Bush’un vereceği resepsiyona katılacak.

XS
SM
MD
LG