Erişilebilirlik

AGİT'ten Terörle Mücadele İçin Yeni Birim - 2003-09-22


Avrupa’da terörizmle mücadeleye yönelik yeni birim, terörist gruplar ve organize suç örgütlerini hedef alıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından, bu suç unsurlarını kıskıvrak yakalamak amacıyla oluşturulan yeni birim, terörizme karşı savaşı daha etkin hale getirecek.

Amerika’nın Sesi muhabiri Melanie Sully, örgütün merkezi Viyana’dan geçtiği haber şöyle:

Amerika, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın ‘Terörizm Odaklarına Karşı Hareket’ adını verdiği bu yeni birime 250 bin dolar bağış yaptı.

AGİT, Amerika ve Kanada’yla birlikte; Avrupa, Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinden 55 ülkeyi kapsıyor. AGİT’in sınırları Afganistan, İran ve Pakistan’a kadar uzanıyor.

Örgütün basın sözcüsü Ayhan Evrensel, Amerika’nın sağladığı parasal kaynağın sınır ötesi suçlarla daha etkin mücadele etmelerine olanak sağladığını söylüyor.

Evrensel, bu suçlar arasında, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve sahte seyahat belgeleri kullanılarak girişilen uluslararası terör eylemlerini sayıyor.

Ayhan Evrensel, özellikle sahte seyahat belgeleri kullanımının önemine değiniyor:

"Son olarak, birimin insan tacirliğiyle mücadelede aktif olarak çalışması kararı alındı. Kurduğumuz anti-terör biriminden özel çalışmalar yaparak, yasal olmayan belgelerle seyahat eden ve özellikle insan ticaretiyle bağlantılı sahte evrakçılığa karşı mücadelede etkin hale gelmelerini istedik. Bu çalışmalar arasında, insan tacirlerinin kullandığı sahte evrakları ortaya çıkaracak yeni teknikler, özel sorgulama teknikleri gibi çalışmalar da yer alıyor."

Sahte pasaport, vize gibi seyahat evraklarının anında yakalanamaması terörizmle mücadelede de başarısızlığa yol açıyor.

Sahte evraklarla seyahat eden teröristler, bir ülkeden diğerine rahatlıkla geçebiliyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın oluşturduğu ve Viyana merkezli olarak çalışacak anti-terörizm biriminin başına, ABD Dışişleri Bakanlığı eski anti-terör uzmanı Brian Woo atandı.

XS
SM
MD
LG