Erişilebilirlik

Clinton Bosna'da Hoşgörü Çağrısında Bulundu - 2003-09-22


Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan buyana girişilen en ağır katliamın kurbanları için Bosna’daki Serebrenitsa’da yapılan anıt törenle açıldı. Amerika’nın eski başkanı Bill Clinton törende yaptığı konuşmada, Bosna nüfusunu oluşturan Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar arasında hoşgörü çağrısında bulundu.

Temmuz 1995’de 8 bin kadar Boşnak erkek ve erkek çocuğunun Serebrenitsa’da Sırplar tarafından öldürülmesi üç yıl süren Bosna-Hersek savaşında işlenen katliamların en kötüsü olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Başkent Saraybosna’nın 80 kilometre kuzeydoğusundaki Serebrenitsa, Birleşmiş Milletler tarafından “güvenli bölge” olarak ilan edildiği halde Bosnalı Sırp kuvvetlerin istilasına uğramış ve barış gücüne bağlı Hollanda birliği kenti terketmek zorunda kalmıştı. Sırplar, önce kentte yaşayan kadın ve kız çocukları otobüslere bindirip uzaklaştırmış, daha sonra da erkekleri seçerek öldürmüştü.

Serebrenitsa katliamı üzerine Amerika’da o zaman işbaşında bulunan Başkan Clinton yönetimi savaşı sona erdirme girişimlerini hızlandırmıştı. Savaşta 200 bin kişi ölmüş, yaklaşık 2 milyon kişi yerlerini terketmek zorunda kalmıştı.

Clinton yönetiminin girişimiyle NATO ülkeleri Bosnalı Sırpları hedef alan yoğun bir hava harekatına girişmiş, daha sonra Amerika savaşın tarafları Dayton Barış Anlaşmasını imzalamaya ikna edince savaş sona ermişti.

Sırpların, Serebrenitsa civarında toplu mezarlara gömdüğü Boşnakların cesetleri, buralardan çıkarılarak kimlik tesbiti yapıldıktan sonra yeni Potokari mezarlığında dini törenle toprağa veriliyor. Yeni mezarlık ve ortasında yeralan anıtın açılış törenine katılan eski Başkan Bill Clinton, uluslararası topluluğu, Serebrenitsa katliamının sorumlularını bulum yakalamaya çağırdı. Bosnalı Sırpların savaş sırasında liderleri Radovan Karaziç ve General Ratko Mladiç, Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından hala aranıyor. Clinton konuşmasında, şu andaki Amerikan yönetiminin, Irak ve Afganistan’daki çatışmalar nedeniyle Bosna’daki Amerikan askeri gücünü geri çekmeyi düşündüğünü, ancak bunun hata olacağını söyledi.

Amerika ve diğer ülkelerden gönderilen askerlere bölgede hala ihtiyaç duyulduğunu belirten Clinton şöyle konuştu: "Hala yapılması gereken çok şey var. Ekonomiye daha çok yardım etmemiz lazım. Benim gibi, savaş dönemini yaşamış olan, çektiklerinizi iyi bilen sıradan insanların da hayatını düzene sokma konusunda size elden gelen yardımı yapmasını dilerim...”

Eski Başkan Clinton bosna-Hersek halkının, tarihin yaralarını sarma sürecine başlaması gerektiğini de belirtti. Çocukların, sadece sıkılmış yumruklar değil, barış ve uzlaşmanın sembolü olan, açık eller de görmesi gerektiğini söyleyen Clinton şöyle devam etti: “Korku ve güvensizliği geride bırakalım. Ölenlerin anısını, geride bıraktıkları çocuklarına, babalarının da hakettiği normal bir yaşam fırsatı sağlayarak, canlı tutalım.”

Serebrenitsa’da, Bosna’nın Sırp bölgesinde kurulmuş olan yeni anıt ve mezarlıkta yapılan törene yüz kadar uluslararası görevli ve yerel yöneticiler katıldı. Tören sırasında iki bin kadar polis ve NATO barış gücü askeri olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

XS
SM
MD
LG