Erişilebilirlik

'Iraklılar Kendilerini Yönetmeye Hazır Değil' - 2003-09-22


Irak’ta yönetim konseyi üyeleri daha geniş yetki isterken, ülkenin Amerikalı sivil yöneticisi Paul Bremer, Irak’ın henüz kendi kendini yönetmeye hazır olmadığını söyledi.

Bremer bugün Amerika’da yayınlanan bir televizyon mülakatında, Iraklıların kendi kendilerini yönetmeye hazır olup olmadığı yolundaki bir soruya “hayır” diye yanıt verdi.

Irak Geçici Yönetim Konseyi üyeleri ise, son günlerde yetkilerinin genişletilmesi için çağrıda bulunuyor.

Fransa ve Almanya da, yönetimin daha kısa sürede Iraklılara devredilmesi için Birleşmiş Milletler’de yeni bir girişim başlatmaya hazırlanıyor.

Paul Bremer, Temmuz ayında Geçici Yönetim Konseyi’nin oluşturulmasını yönetim yetkisinin kısmen Iraklılara devri yönünde önemli bir adım olarak niteledi ancak Irak’ın tam egemenliğine yeniden kavuşması için yeni anayasanın hazırlanıp seçimlerin yapılmasına kadar beklemek gerektiğini söyledi.

Yönetim Konseyi’nin bazı üyeleri ise New York Times’a yaptıkları açıklamada bu hafta Amerikan Kongresi önünde kendilerine daha geniş yetki verilmesi çağrısında bulunacaklarını söyledi. Bu üyeler, bu şekilde hareket etmenin, Amerika için mali açıdan daha doğru olacağını belirttiler.

Konsey üyelerinden Ahmed El Barak, Amerika’nın Irak’ta kendi güvenliği için harcadığı paranın, Irak’ın güvenliği için yaptığı harcamadan iki, hatta üç kat fazla olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG