Erişilebilirlik

ABD'den Türkiye'ye Kredinin Anlaşması Hazır - 2003-09-22


Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği açısından büyük bir önem taşıyan Irak’a asker gönderme konusuyla ilgili değerlendirmeler ve görüşmeler sürerken, gözler Washington yönetiminin Türkiye’ye vereceği 8,5 milyar dolarlık krediye çevrildi.

Krediyle ilgili anlaşmanın bugün imzalanması bekleniyor.

IMF-Dünya Bankası toplantıları için Dubai’de bulunan Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye’ye verilecek 8.5 milyar dolarlık kredi için ABD ve Türk Hazineleri arasındaki görüşmelerin sona erdiğini açıkladı.

Babacan, bugün Türkiye saatiyle 17.00’de Amerikan Hazine Bakanı John Snow’la bir araya gelecek.

Eğer son dakikada bir sorun çıkmazsa, bu görüşme sırasında krediyle ilgili anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Ancak anlaşma koşullarının içeriği büyük bir önem taşıyor.

Türk tarafı, daha önce Amerikalı yetkililerle yapılan görüşmelerde, dilimler halinde serbest bırakılacak olan kredinin IMF’le yapılan anlaşma gibi somut kriterlere bağlanmasında ısrar etmişti.

Basına yansıyan haberlerdeyse, Amerikan tarafının kredi dilimlerinin serbest bırakılmasında Türkiye’nin Irak’a asker gönderme kararı gibi subjektif değerlendirmelere açık kapı bırakmak istediği yönünde bilgiler yer almıştı.

XS
SM
MD
LG