Erişilebilirlik

Bush Bu Hafta BM'ye Gidiyor - 2003-09-22


ABD Başkanı George W. Bush, Irak’ın yeniden inşasına daha çok ülkenin asker ve ekonomik katkısını sağlama amacıyla bu hafta Birleşmiş Milletler’e gidiyor.

Irak’ın yeniden inşası ve barış gücü çabalarına uluslararası katkıyı arttıracak yeni Güvenlik Konseyi karar tasarısına destek sağlama açısından Amerika için kritik bir haftaya giriliyor.

Almanya ve Fransa, karar tasarısının, Irak’ta yönetimin birkaç ay içinde Amerika öncülüğündeki koalisyondan yerel yönetime devrini öngörmesini istiyor.

Bush Yönetimi ise yeni Irak hükümetinin tam iktidarı üslenmesinin zaman alacağı görüşünde. Başkan Bush yine de diğer ülkelerin görüşlerini dinlemeye ve bunları müzakere etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Senato Dış ilişkiler komisyonunun önde gelen Demokrat üyesi Joseph Biden, Beyaz Saray’ın Güvenlik konseyinde veto yetkisine sahip Fransa’nın itirazlarını gidebileceği görüşünde.

Senatör Joseph Biden, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Amerika’nın Birleşmiş Milletler’e Irak’ta yönetimin yerel hükümete devri için bir takvim önerebileceğini söyledi:

"Bence Fransızlar oyunbazlık yapıyor, kumar oynuyor. Ama bu demek değildir ki, biz onlarla müzakerede daha az başarılı olabiliriz. Elbette sonuç alabiliriz."

Aynı televizyon kanalına çıkan Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel’e yeni Irak hükümetinin bir yıl içinde kurulup kurulamayacağı soruldu. Nebraska senatörü Hagel, ülkede gerekli altyapı olmadığı için bunun çok güç göründüğü yanıtını verdi:

"Bu tür bir süreci gerçekleştirecek altyapının hazır olması gerekiyor. Anayasa hazırlanmalı, seçimler yapılmalı. Bu nedenle örneğin Birleşmiş Milletler Genel sekreterinin dediklerine kulak vermemiz gerek. Belki, geriye gidip Irak’ın 1958 Anayasasını başlangıç noktası almalıyız. Böyle yaparsak, zaman kazanmış olabiliriz."

Başkan Bush’a, eski Dışişleri bakanı Madeleine Albright da bazı tavsiyelerde bulundu.

Clinton döneminde Birleşmiş Milletler büyükelçiliği de yapan Albright, Bush’tan uluslararası destek sağlama konusunda Birleşmiş Milletler’in oynadığı önemli rolü hatırlamasını istedi.

Bush’u diğer ülkelere el uzatmaya çağıran Albright, Amerika başkanına diplomatik ilişkileri düzeltmesi ve Irak’ta siyasi kontrolü kısmen Birleşmiş Milletler’e bırakması önerisinde bulundu.

XS
SM
MD
LG