Erişilebilirlik

'11 Eylül'de Saddam'ın Parmağı Yok' - 2003-09-18


Başkan Bush devrik Irak Lideri Saddam Hüseyin’in 11 Eylül terörist saldırılarında parmağı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

Ancak Bush, Saddam’ın El Kaide terör örgütüyle bağlantısı olduğu konusunda ise hiç bir şüphe olmadığını belirtti.

Başkan bu açıklamayı, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in son günlerde verdiği bir demecin yolaçtığı karışıklık konusunda görüşünü soran gazetecilere yaptı. Cheney, Pazar günü bir televizyon programı sırasında "Amerikan halkı 11 Eylül saldırılarıyla Saddam'ın ilgisi olduğuna inanıyorsa, buna şaşırmam," diye konuşmuştu.

Yönetimin Irak politikasını eleştiren çevreler, Beyaz Saray'ı, Amerikan halkına, devrik Irak liderinin 11 Eylül saldırılarıyla ilgisi olduğu izlenimi vermek için gerçekleri saptırmaya çalışmakla suçluyor. Washington Post gazetesinin son zamanda yaptırdığı bir araştırma, Amerikalıların yüzde 69'unun böyle bir bağlantının varlığına inandığını göstermişti.

Bu arada Başkan Bush, Irak ve Afganistan için istediği 87 milyar Dolarlık ek bütçeyi Kongre’ye gönderdi.

Öte yandan Dubai’den yayın yapan El Arabiya Televizyonu, Saddam Hüseyin’e ait olduğu öne sürülen yeni bir ses bandı yayınlandı.

Bantda Saddam Hüseyin olduğunu söyleyen kişi, Irak halkını Amerikan askerlerine karşı cihada çağırıyor.

Bantdaki ses, Amerikalılara Irak’ı hemen terk etmeleri, aksi halde ağır kayıplar verileceği tehdidinde bulunuyor.

Konuşmacı ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Amerikan politikasının “karanlık tuzaklarına” düşmeyeceği umduğunu da belirtiyor. Güvenlik Konseyi ise Irak’a çokuluslu kuvvet gönderilmesini öngören yeni Amerikan karar tasarısını inceliyor.

XS
SM
MD
LG