Erişilebilirlik

Japonya'da Fahir Atakoğlu Konserleri - 2003-09-16


Fahir Atakoğlu’nun son CD’si "As One" çıktı. Sanatçı Eylül ayında Japonya'da vereceği konserlerle CD’yi ve müziğini Japonlar’a tanıtacak.

Fahir Atakoğlu çok küçük yaştan bu yana piyano dersi almaya başlamış. 1977-79 yılları arasında Cemal Reşit Rey’den beste ve orkestraya uyarlama dersleri görmüş. İstanbul Devlet Konservatuvarı ve Londra Müzik Okulu’nu bitirmiş ardından Londra Üniversitesi Croydon Yüksek Okulu’ndan mezun olmuş. 1994 ve 1996’da çıkardığı ilk iki CD’si kendi adını taşıyor. Atakoğlu, "Yarına Dört Işık", "Senfonik Konser", "Cumhuriyet için 75. Yıl Konserleri" adlı CD’lerinin ardından "First of All" adlı çalışmasını piyasaya çıkarmıştı. CD Amerika dahil, 17 ülkede satışa çıkarıldı ve ilgi gördü.

Fahir Atakoğlu, bu arada reklam müzikleriyle de adını duyurdu. Belgesel müziği yapmaya başladı. Son yıllarda tiyatrocu olan eşi Tülin ve oğulları Oğulcan’la birlikte Washington’da yaşayan Fahir Atakoğlu, Türkiye’de konserler vermeye de devam etti. Kıbrıs Belgeseli, Demirkırat, 12 Mart, Sarı Zeybek, Gölgedekiler, Aynalar, Cumhuriyet, Yükselen Bir Deniz, Cumhuriyet Treni Belgeseli, Büyükada, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar bu belgeseller arasında.

Fahir Atakoğlu "Desperate Hours" adlı belgesel filmin de müziğini yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatlarının Avrupa’nın çeşitli kentlerinde Musevileri nasıl kurtardığını anlatan belgesel, Washington’da yapılan belgesel film feslivalinde en iyi belgesel ve en çok beğenilen film ödülü aldı.

XS
SM
MD
LG