Erişilebilirlik

Filistin Ateşkes Önerdi, İsrail Reddetti - 2003-09-16


Filistin yönetiminden üst düzey bir yetkili, İsrail ile ateşkes imzalamak istediklerini söyledi.

Filistin Yönetimi Lideri Yaser Arafat'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Cibril Recep, İsrail Devlet Radyosu'na yaptığı açıklamada, genel ateşkese hazır olduklarını söyledi.

”Ateşkes karşılıklı olmalı” diyen Cibril Recep, koşul olarak, İsrail’den saldırılarına ve Filistin topraklarına uyguladığı ablukaya son vermesini istediklerini vurguladı.

Recep, ateşkesin, her iki tarafa da soruna kesin çözüm bulma fırsatı vermesi gerektiğini belirtti.

Filistinli üst düzey yetkili, sözünü ettiği ateşkese militan Hamas ve İslami Cihar örgütlerini nasıl ikna edeceklerini ise söylemedi.

Filistinli radikal militan gruplar İslami Cihad ve Hamas’ın ilan ettiği ateşkesin geçen ay intihar saldırılarıyla bozulması üzerine, İsrail güvenlik kabinesi Arafat'ın sürgüne gönderilmesi konusunda ilke kararı almış, bu da bölgede gerginliği arttırmıştı.

Filistin'in bu sabah yaptığı ateşkes önerisine yanıt öğlen saatlerinde İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un sözcüsü Raanan Gissin'den geldi.

Gissin, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Cibril Receb'in, her iki tarafa da soruna kesin çözüm bulma fırsatı vermesi için önerdiği ateşkesi reddettiklerini açıkladı.

Gissin, Fransız Haber Ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Yeni bir ateşkes tuzağına düşmeyeceğiz. Arafat sık sık bizi kandırdı. Filistinliler, barışa engel oluşturan Arafat'tan kurtulmak istediğimiz tehdidinde bulunarak baskı uygulamamız üzerine hareket ediyor" dedi.

XS
SM
MD
LG