Erişilebilirlik

Dünya Ticaret Örgütü Zirvesi Başarısızlıkla Sonuçlandı - 2003-09-15


Meksika’nın Cancun kentinde yapılan Dünya Ticaret Örgütü zirvesinde, temsilciler görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

ABD heyeti görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının, yeni bir dünya ticaret anlaşması yapma hedefini baltaladığını belirtti.

ABD ticaret temsilcisi Robert Zoellick “Cancun’dan alınacak ders, uzlaşmaya ulaşmak için laf kalabalığına değil işe ihtiyaç olduğudur” şeklinde konuştu.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorin, gerçek ilerleme kaydedildiğini ve görüşmelerin ilerde devam edeceğini söyledi.

Temsilciler beş gündür devam eden görüşmelerin, toplantının ana konusu olan tarım sübvansiyonlarını sonuca bağlamak yerine, Avrupa Birliği ile Japonya’nın dış yatırımlar, rekabet konularında yeni tasarılar ortaya getirmesi üzerine kesildiğini belirttiler.

Yoksul ülkeler yeni tasarıları, konferansın ana konusundan sapma olarak niteledi. Ve görüşmeler tarım sübvansiyonları konusuna dönülemeden kesildi.

Dünya Ticaret Örgütü’nün varlığına karşı çıkan bazı çevreler görüşmelerin kesilmesini memnuniyetle karşıladı. Ancak Örgütün Genel Sekreteri Supachai Panitchpakti anlaşmaya varma çabasının durmayacağını belirtti:

"Burada belki daha çok sonuç alabilirdik. Ama ben umutsuz değilim. Çalışma programımızın çok karmaşık bir iş olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir."

Genel sekreter süreci yeniden rayına oturtacak görüşmelerinin yıl sonundan önce Cenevre’de yapılacağını da kaydetti.

Yoksul ülkeler, zenginlerin çiftçilerini sübvansiyonlarla desteklemesinin kendilerine karşı haksız rekabet yarattığını ve devlet desteği olmadan pahalıya ürettikleri tarım ürünlerini ihraç imkanlarının ellerinden alınmasından yakınıyordu.

Beş ülke tarafından kaleme alınan tasarı tarımdan sübvansiyonların kalkmasını öngörüyordu. Ancak tasarıda bu sübvansiyonların ne kadarının ve hangi tarihlere kadar kalkacağı konusunda açıklık bulunmuyor. Gelişme yolundaki ülkeler de tasarıyı zayıf ve önemli unsurlar açısından eksik buldu.

Dünya Ticaret Örgütü toplantısı, dünyanın her yerinden Cancun’a giden örgütler tarafından protesto ediliyor.

XS
SM
MD
LG