Erişilebilirlik

Powell Kimyasal Kurbanı Iraklıları Andı - 2003-09-15


Irak’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, bugün Halepçe’de devrik Saddam rejimi tarafından katledilen binlerce kişinin anısına düzenlenen törene katıldı.

Ziyaret programına Bağdat’tan başlayan Bakan buradan Saddam Hüseyin’in doğum yeri olan Tikrit’e geçti.

Powell, daha sonra da, 1988 yılında zehirli gazla öldürülen 5 bin Kürt için yapılan özel anma törenine katılmak üzere helikopterle Halepçe’ye gitti.

Colin Powell, Halepçe’deki törende yaptığı konuşmada tüm dünyanın Saddam Hüseyin’i durdurmak için daha önce harekete geçmiş olması gerektiğini söyledi.

Powell, katliam sırasında ölen bin kişinin mezarının bulunduğu yerde yapılan törende şöyle konuştu:

“Burası çok özel bir yer ve size çok özel şeyler söylemem gerekir. Ama ne söylenebilir ki, annelerin bağırlarına bastıkları bebekleriyle birlikte can verdiğini söylemek yersiz, çünkü siz bunu zaten biliyorsunuz. Saddam Hüseyin’in cinayeti seven bir diktatör olduğunu söylememe gerek yok, bunu da biliyorsunuz. Dünyanın Saddam Hüseyin’i durdurmak için daha önce harekete geçmiş olması gerektiğini de söylememe gerek yok. Sizler bunu da çok iyi biliyorsunuz. Ama sizlere 1988 yılında burada yaşananların bir daha tekrarlanmayacağını söyleyebilirim. Saldırı emrini yerine getiren general Kimyasal Ali hapiste ve Irak yargı makamları kaderini belirleyinceye kadar da hapiste kalacak. Saddam Hüseyin kaçmaya devam ediyor, Saddam’ı ele geçirinceye ya da devrik lider ölünceye kadar bizim de arama çalışmalarımız sürecek.”

Dışişleri Bakanı Colin Powell, törende Irak halkının yakın bir zamanda yeni bir anayasayı oylayacağını ve seçimlere gideceğini de kaydetti.

Powell, tören sonrasında Irak Yönetim Konseyi’nin ve yeni bakanlar kurulunun Kürt üyeleriyle biraraya geldi.

Powell, bu görüşmeden sonra Irak’tan ayrılarak Kuveyt’e gitti.

XS
SM
MD
LG