Erişilebilirlik

Avrupa Komisyonu İsveç'ten Umutlu - 2003-09-15


Avrupa Birliği'nin icra organı Avrupa Komisyonu, İsveç’te dün yapılan referandumda hayır kararı verilmesine rağmen, bu ülkenin er geç Euro’ya sarılacağı umudunda olduğunu açıkladı.

12 Avrupa Birliği ülkesinde 2002 başında tedavüle giren Euro için yapılan halkoylamasında oy kullanan seçmenlerin yüzde 56’sı Euro’ya “Hayır” derken, evet oylarının oranı yüzde 42’de kaldı.

İsveç’teki dünkü referanduma katılımın yüzde 80 gibi çok yüksek bir oranda gerçekleştiği bildiriliyor.

Bu sonucun özellikle, para birliğinin dışında kalan diğer iki Avrupa Birliği üyesi İngiltere ve Danimarka'da memnuniyetle karşılanacağı belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu, 'hayır'cıların kazanmasından hemen sonra yaptığı açıklamada, sonucun Euro projesine zarar vermeyeceğini, ama evet kararı çıksaydı bunun ortak para birimini güçlendireceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Euro’ya hayır diyen İsveç'in şimdi Avrupa Birliği'nde nüfuz kaybedeceğini vurguladı.

Euro karşıtları, İsveç'teki seçmenlerin, euro bölgesindeki ekonomik sıkıntıları gördüklerini, kendi ekonomilerindeki kontrolü kaybedeceklerinden korktuklarını dile getiriyor.

Euro referandumu, kampanyanın en önde gelen isimlerinden olan ve geçen hafta uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren Dışişleri Bakanı Anna Lindh’in öldürülmesinin şokunun yaşandığı bir ortamda yapıldı.

Birçok kimse, Lindh’in ölümünün katılımı ve sempati oylarını etkileyebileceğini düşünmüştü. Anna Lindh, İsveç’in Euro’yu kabul etmesini istiyordu.

XS
SM
MD
LG