Erişilebilirlik

İsrail, Arafat'ı Sürgüne Gönderme Kararı Aldı - 2003-09-12


İsrail hükümeti, Yaser Arafat’ı sürgüne göndermeyi ilke olarak kabul etti, ancak hemen harekete geçmemeyi kararlaştırdı.

Olağanüstü Kabine toplantısından sonra İsrail ordusuna Arafat’ı Filistin topraklarından çıkartmak için gerekli planı hazırlaması için emir verildi. İsrail askerleri Arafat’ın karargahı yakınındaki Filistin kültür bakanlığı binasına girerek damında mevzilendi.

Kabine, Arafat’ın Orta Doğu barış sürecinde kaldırılması gereken bir engel olduğunu öne sürdü.

Arafat ise, İsrail’in kendisini sürgüne göndermesine izin vermeyeceğini söyledi. İsrail’in kararını açıklamasından hemen sonra yüzlerce Filistinli, desteklerini göstermek için Arafat’ın Ramallah’taki karargahı önünde toplandı.

İsrail başbakanı Ariel Sharon daha önce, ters tepki yaratacağı gerekçesiyle Arafat’ın sürgüne gönderilmesi çağrılarını reddetmişti. Amerika ise Arafat’ı sürgün etmenin barış sürecine yardımcı olmayacağı görüşünü savunuyor.

Arafat’a karşı boykot uygulayan Bush yönetimi, Haziran ayından buyana da kendisiyle temasda bulunmadı. Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher dün Arafat’ı sürgüne göndermenin hiç bir yararı olmayacağını, sürüldüğü taktirde uluslararası arenaya çıkıp bölgesel barış çabalarını bozmaya çalışacağını söyledi.

"Bizim görüşümüz, Arafat’ın değişmediği yönündedir. Arafat çözümün değil. Sorunun bir parçasıdır. Aynı zamanda kendisini sürgüne göndermenin yararına olduğuna inanmıyoruz. Sürgün kendisine oyun oynayabileceği yeni bir sahne verecektir."

Sözcü ayrıca şu anda bir bölümü Arafat’ın yönetiminde olan Filistin güvenlik Kuvvetleri’nin yeni başbakanın yönetimi altında birleştirilmesini istediklerini de kaydetti.

Boucher bunu, Hamas ve İslami Cihad gibi örgütlerin terörizm faaliyetlerine son vermesini kolaylaştıracağı için istediklerini vurguladı.

XS
SM
MD
LG