Erişilebilirlik

ABD'den Dünya Çapında Terörizm Uyarısı - 2003-09-12


ABD dün dünya çapında yeni bir terörizm uyarısı yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısında, El Kaide örgütünün, kimyasal veya biyolojik silahlarla 11 Eylül saldırılarından daha öldürücü bir eyleme kalkışabileceği belirtildi.

Bakanlık, El Kaide ve ona bağlı grupların son hareket tarzlarından, yeni saldırı hedefleri olarak Avrupa veya Orta Asya ülkelerini seçebileceğine işaret etti.

Bakanlık, şimdiye kadar bu tür uyarılar yaparken kullandığı dili daha da sertleştirerek El Kaide saldırısında klasik değil kimyasal ve biyolojik silahlar kullanabileceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Colin Powell dün bakanlıkta düzenlenen anma töreninde 11 Eylül vahşetinden sonra terörizme açılan savaşta kaydedilen gelişmeleri anlattı ve şöyle konuştu:

"Sadece öfke ve acıyla yola çıkmadık. Bush’un liderliğinde kararlı bir şekilde harekete geçtik. Amerika’nın öncülüğünde, dünyanın her yerinde ülkeler terörizmi yeryüzünden silip atma gibi tarihi bir çaba için birleştiler."

Dışişleri Bakanı terörizme açılan mücadelede askeri, istihbarat ve diplomasinin en ince araçlarının seferber edildiğini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG