Erişilebilirlik

New York'luların 11 Eylül Anıtı Tartışması - 2003-09-11


New York’ta yapılan bir araştırmaya göre, kent halkının yarısından fazlası 11 Eylül saldırılarında Dünya Ticaret Merkezi’nde bütün ölenler için bir anıt dikilmesi gerektiğini düşünüyor. Bazıları ise, kurtarma çalışmalarında hayatını kaybedenler için ayrı bir anıt olması gerektiğini savunuyor.

Araştırma, terörizm kaygılarına rağmen New Yorkluların kentlerini sevdiğini de ortaya koyuyor.

Quinnipiac Üniversitesi’nin araştırmasına göre, New Yorkluların yüzde 54’ü Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alana dikilecek bir anıta bütün kurbanların adlarının yazılması düşüncesini destekliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 38’i saldırıdan sonra kulelere giden kurtarma görevlilerinin ayrıca belirtilmesi gerektiğini düşünüyor.

Üniversitenin İstatistik Enstitüsü Müdürü Mickey Carroll ise, New Yorkluların ölenler arasında bir ayrım yapılmasına karşı çıktığını belirtiyor:

”İnsanların ölenlerin hepsinin aynı anda teröristlerin kurbanı olduğuna inandığını savunmak biraz zor. Quinnipiac’a kahramanlar için ayrı bir bölüm olması gerektiğini söyleyen yüzde 38 oranında ciddi bir kesim var. Buna rağmen çoğunluk az farkla da olsa, 'hayır, hayır. Ölenlerin hepsi terör kurbanıdır ve isimleri birlikte yazılmalıdır' diyor."

Yüzde 62’lik önemli bir çoğunluk da saldırıların gerçekleştiği aşağı Manhattan’daki finans merkezinin yeniden inşası planlarını destekliyor.

Fakat, New Yorklular, Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanın yeniden inşasıyla ilgili planlar konusunda tatmin olmuş değil. Bunda da, mimari tasarım tartışmaları kadar, alanın ne kadarının ticari amaçlı kullanılacağı, ne kadarının da ikamet ve bir anıt için ayrılacağı konusundaki tartışmalar büyük trol oynuyor.

Carroll, New Yorkluların pis sokaklardan ve trafik sorunundan yakınmalarına rağmen kente olan bağlılıklarının şaşırtıcı ölçüde yüksek olduğunu söylüyor.

“New York’ta kayıtlı seçmenlerden burada yaşayanların yüzde 77’si, “New York’u yaşanacak bir yer olarak nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna “en azından iyi” cevabını verdi. Sadece yüzde 22’si “o kadar da iyi değil, kötü” cevabını verdi. “New York’u seviyorum” sloganını sorduğumuzda da, insanlar sevdiklerini söylediler."

Quinnipiac’ın yaptığı ankete katılanların yüzde 58’i New York’u sevdiklerini ve yüzde 23’ü de en azından beğendiklerini belirttiler. Dolayısıyla, New Yorkluların büyük çoğunluğu bütün o meşhur yakınmalarına rağmen, burayı seviyorlar.

Araştırmaya katılanların yüzde 70’i ABD'ye yönelik yeni terörist saldırılar beklediklerini ancak New York’un diğer büyük şehirler kadar güvenlikli olduğuna inandıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG