Erişilebilirlik

El Cezire'den Yeni Video - 2003-09-11


Arap El Cezire televizyonu terörist El-Kaide lideri Üsame bin Ladin ve yardımcısı Ayman el-Zevahiri'yi gösteren ve dört ay önce çekildiğini bildirdiği bir video bant yayınladı.

Katar'dan uydu yayını yapan ve dünyanın birçok yerinde izlenen El Cezire, bandın bu yıl Nisan ayı sonu ya da Mayıs başlarında kaydedildiğini bildirdi.

Bantta, El Kaide liderleri, kayalık bir dağ yamacında sopalara dayanarak ağır ağır yürürken görülüyor.

Görüntüyle birlikte yayınlanan ses kaydında ise Üsame bin Ladin olduğu bildirilen kişi, iki yıl önceki 11 Eylül saldırılarını düzenleyen kişileri övüyor.

Ayman el-Zevahiri'ye ait olduğu sanılan ses de Filistin'de ve bütün Müslüman ülkelerde halk güvenliğe kavuşmadığı sürece El Kaide örgütünün, Amerika'nın da güven içinde yaşamasına izin vermeyeceğini söylüyor.

el-Zevahiri, Amerika'nın, Irak ve Afganistan'da aldığı yaralar nedeniyle "sendelediğini" ve gerçek savaşın henüz başlamadığını söylüyor. El Kaide liderinin yardımcısı, Filistinli militanları İsrail'e karşı savaşı sürdürmeye çağırıyor, Irak'ta da saldırıların devam etmesini ve Amerikan askerlerinin Irak topraklarında gömülmesini istiyor.

Amerikan istihbarat örgütleri video bandı, gerçek olup olmadığını belirlemek için inceliyor.

El Cezire televizyonu, bandı, 11 Eylül saldırılarının ikinci yıldönümünden bir gün önce yayınladı. 3 bin'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar nedeniyle Amerika, El Kaide terör örgütünü suçluyor.

XS
SM
MD
LG