Erişilebilirlik

Dünya Ticaret Merkezi Alanının Geleceği - 2003-09-11


Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanın geleceği, felaketin ikinci yıldönümünde en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Saldırıda ölenlerin ailelerini temsil eden grupların oluşturduğu bir koalisyon, Çarşamba günü düzenledikleri bir basın konferansıyla kaygılarını dile getirdi.

Sally Regenhard, Dünya Ticaret Merkezi’nde itfaiye teşkilatında çalışan 28 yaşındaki oğlunu kaybetmişti.

“Gökdelen Güvenliği Kampanyası” adlı bir grubun kurucusu olan Regenhard, bina kodları ve tahliye yöntemlerinde reform yapılması mücadelesinin ön sırasında yer aldı.

Regenhard, New York’un uluslararası inşaat standartlarını daha yeni kabul ettiğini söyledi.

Regenhard’ın öncülük ettiği grup, New York Times gazetesiyle birlikte 11 Eylül günü kulelerle yapılan görüşmelerin polis kayıtlarının Liman İdaresi tarafından açıklanması için mahkemede mücadele etmek zorunda kaldı.

Regenhard, 11 Eylül’ün hemen ardından saldırıların nedeniyle ilgili federal bir soruşturma çağrısında bulundu. Şimdi, ailelerin oluşturduğu gruplar, soruşturma için tanınan zamanın yarısının geçmesine rağmen Komisyon’un bulguları hala açıklamamış olmasından rahatsız.

Aileler İzleme Komitesi’nden Carol Ashley saldırılarda 25 yaşındaki kızını kaybetti. Ashley, grubun Komisyon’a talep ve sorularını ilettiğini ancak hala cevap beklediklerini söyledi.

Kurbanların ailelerinden bir kısmı soruşturma ve dava süreci üzerinde yoğunlaşırken, bazıları da hala teşhis edilememiş organ ve doku parçalarının geleceğinden kaygı duyuyor.

Saldırılarda itfaiyeci olan oğlunu kaybeden Lynch, Dünya Ticaret Merkezi’nde aylar boyunca enkazın kaldırılması ve ceset parçalarının bulanması için çalıştı.

Lynch, teşhis edilmemiş ve edilemeyecek durumdaki organların Dünya Ticaret Merkezi alanına geri götürülerek yapılacak bir anıtın bir parçası olması gerektiğini söylüyor.

Lynch’le birlikte birçok kişi Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin bulunduğu alana ticari binalar dikilmesi planlarını durdurma çağrısında da bulundu.

Yeniden inşa planlarına karşı haftalarca sürdürülen protestolardan sonra, aşağı Manhattan’ın yeniden canlandırılmasından sorumlu olan organizasyon, kulelerin bulunduğu yere ticari veya satış amaçlı bir yer yapılmayacağını bunun yerine bütün ülkenin gurur duyacağı bir anıt inşa edileceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG