Erişilebilirlik

Türkiye 10 Bin Asker Göndermeyi Düşünüyor - 2003-09-10


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Irak'ta güvenliğin sağlanmasında Amerikan kuvvetlerine yardım etmek için yaklaşık 10 bin asker göndermeyi düşündüğünü söyledi.

NTV televizyonunda konuşan Gül, bu konuda kesin kararın bu ay sonuna kadar verilmesinin mümkün olduğunu bildirdi. Türk hükümetinin konuyla ilgili olarak siyasi ve askeri risk değerlendirmesi yaptığını belirten Gül, Genelkurmay Başkanlığının da bazı teknik konuları incelediğini ve bu çalışmaların da ay sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Türkiye, Irak'a asker gönderme konusunda Amerika'dan bazı güvenceler istiyor. Bunların başında Kürtlerin kontrolundaki kuzey Irak'ta üslenmiş olan yaklaşık 5 bin PKK / KADEK militanının etkisiz hale getirilmesi geliyor.

Amerika, bu militanların kuzey Irak'tan çıkarılması konusunda Türkiye'ye söz vermiş bulunuyor. Konuyu görüşmek üzere bir Amerikan heyetinin önümüzdeki günlerde Ankara'ya gelmesi bekleniyor.

PKK/KADEK, Amerika Dışişleri Bakanlığının uluslararası terörist örgütler listesinde yeralıyor.

Türkiye'nin asker göndermesi konusunda bir diğer sorun da Iraklı Kürtlerin, Türk askeri varlığına karşı çıkan açıklamaları. Irak'taki geçici yönetimde dışişleri bakanlığına getirilen, Irak Kürdistan Demokratik Partisi yetkilisi Hoşyar Zebari de son günlerde bu yönde bir açıklama yapmıştı.

Dışişleri Bakanı Gül, NTV'deki mülakatı sırasında Iraklı Kürtleri bu tür kışkırtıcı açıklamalar yapmaktan kaçınmaları yolunda uyardı ve bütün Iraklıların çıkarını gözönünde tutmaları gerektiğini belirtti. Bakan, Türkiye'yle Iraklı Kürtler arasındaki ilişkiler bozulduğu takdirde bu durumu düzeltmenin son derece zor olacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG