Erişilebilirlik

Bush'un Irak Konuşmasına Amerikan Basınının Yorumları - 2003-09-09


Amerikan gazeteleri Başkan Bush’un önceki akşam terörizme açılan savaşla Irak’taki durumu değerlendiren konuşmasını yorumlamakta gecikmedi.

Başkan konuşmasında Amerika’nın önünde galip gelmekten başka bir seçenek olmadığını anlattı ve Kongre’den 87 milyar dolar ödenek isteyeceğini açıkladı.

Konuşmayı Teksas’da yayınlanan Austin American Statesman gazetesi şöyle yorumladı.

"Nihayet, Irak’ta ulus yaratmanın maliyetini gösteren 87 milyar dolarlık bir fatura ortaya çıktı. Eğer bu yatırımın bir getirisi olacaksa, o da, Ortadoğu’nun göbeğinde barış içinde bir Irak ve terörizmin karşısına demokrasiyi çıkartmaktır. Ancak Bush, Irak meselesinden kaynaklanan çok önemli bazı sorulara yanıt veremedi. Kitle imha silahları nerededir? Saddam Hüseyin veya Üsame bin Ladin nerededir? Bu ülkede kamu düzenini kurmaya yetecek kadar askerimiz niye yok? Askerlerimiz ne zaman geri dönecek?"

Cincinnati Post ise daha karamsar bir bakışla şöyle diyor:

"Evet, Bush yönetimi Irak’ta askeri bir zafer kazandı. Bu hızlı, temiz ve şüphe götürmeyen bir zaferdi. Fakat yönetim bunun dışındaki her konuda hataya düştü: Zaferi izleyen gönlerde tanık olduğumuz keşmekeş ve yağmalama konusunda yanıldı. Durumu kontrol altına alacak asker sayısı konusunda ve Birleşmiş Milletler’in yardımı konusunda hatalıydı. Bugün de yönetim, Irak’ın işgali ve imarının maliyeti konusunda, aşırı yanılgı içindedir."

Los Angeles Times gazetesi ise, Başkanın Kongre’den istediği 87 milyar dolarlık ödenekle ilgili şu yorumu yapıyor:

"Eğer Bush bu fahiş masrafın haklılığına bizi ikna edecekse, Ortadoğu’ya barışı getirmek gibi genel bir güvencenin ötesine geçip daha haklı sebepler göstermelidir. Saddam ve oğullarının iktidardan uzaklaştırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz ama, Amerikan askerlerine her gün girişilen saldırılardan anlıyoruz ki, yönetim, Irak’a şekil vermenin tehlikelerini ve masrafını çok düşük göstermiştir."

Chicago Tribune gazetesi ise sabırlı olunmasını istiyor:

"Tarihe pek çabuk şekil verileceğini sananların, Irak’taki gelişmenin yavaşlığı karşısındaki sabırsızlığını anlıyoruz. Fakat ilerleme vardır. Okullar açılmış, yerel yönetimler oluşmuş ve ülkenin büyük bölümü barış içindedir. Unutmamak gerekir ki, Saddam, Irak’a kendince şekil verirken, dünya, yıllarca, dehşet içinde uzaktan seyretti. Fakat, nihayet bir başka görüş Irak’ı şekillendiriyor. Evet, bu gayet masraflı ve zor bir şekil verme operasyonudur. Bush’un da belirttiği gibi, bu işte başarıya ulaşmak gerekiyor."

XS
SM
MD
LG