Erişilebilirlik

Bangor Sakinleri Müziğe Doydu - 2003-09-08


Elsanatlarından, dünya müziklerine, Amerikan folk müziğinden Mali melodilerine, kukla oyunundan geleneksel Çin danslarına kadar farklı ve zengin kültürel etkinliklere yer veren Ulusal Folk Festivali, 25 Mayıs günü Bangor’da başladı. Festivalin açılışı Amerikan folk müziğinin önemli isimlerinden Dale Watson’ın açık hava konseriyle yapıldı.

Şarkılarında gerçek kişileri, gerçek hikayeleri aktarmaya çalışan Watson, Amerikan folk müziğinin Hollywood’u sayılan Nashville’i, şarkı sözü yazma işini neredeyse fabrikalardaki üretim bantlarına dönüştürüp, kişisel olmaktan uzaklaştırdığı için eleştiren bir sanatçı.

Gençlik yıllarında müzik hayatında umduğunu bulamadığı için motosiklet tamircisi olmaya karar veren Dale Watson’i zaten ilk keşfeden de Nashville değil Avrupalı bir firma olmuş. Ancak Amerikalı müzik firmaları da daha sonra Watson’un peşini bırakmamış.

Bangor’daki Ulusal Folk Festivali’nde, Penobscot Nehri’ne akan Kenduskeg Çayı yanındaki çadır-sahneye çıkan Dale Watson’dan sonra sahneyi Bronx New Heaven Shout band aldı. Aslında trambon çalan Afrika kökenli Amerikalılar’dan oluşan grup kalabalığı arkasına alarak, Bangor sokaklarında, festival katılımcılarına keyifli anlar yaşattı demek daha doğru olacak. Çünkü siyahlardan oluşan grup, şarkılarını sahnede değil sokak ortasında yürürken çalmayı yeğliyor; tıpkı New Orleans’daki Mardi Gras festivallerinde olduğu gibi festivale katılanlar da gruba hem birlikte yürüyerek hem de dans ederek eşlik ediyor. Bangor-Maine'de de festivalin yapıldığı alanı dolduran çok sayıda kişi Bronx New Heaven Shout Band’le birlikte sahne önünden, festivalin yapıldığı alanın dışına kadar eşlik ederek açılış törenine başka bir tat kattı.

Dale Watson konseriyle başlayan ilk günkü program bu yürüyüşle noktalandı, ancak festivale ikinci gününde katılanlar oldukca zengin bir programı buldular karşılarında. Dört ayrı konser alanında günde toplam 40 sanatçı, grup konser verdi. Bunlar arasında Clarence Gatemouth Brown gibi ünlü blues sanatçıları, Avrupa Yahudileri’nin müziklerini Amerika’ya taşıyan Klezmatics grubu, Volskaya Rus Üçlüsü ve Ortadoğu ülkelerinin müziklerini yorumlayan Ortadoğu Asamblesi gibi yerel renkler de vardı. Zaten festival organizasyonunu gerçekleştiren Geleneksel Sanatlar Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Julia Olin de “Ulusal Folk Festivali’nin” ana amacının bu birbirinden farklı ses ve görüntülerin yarattığı uyumu yakalamak olduğunu söylüyor.

Olin, “Gördüğünüz gibi festival herkese açık. Burada Amerikan el sanatlarının yanı sıra bu ülkeye yeni gelen göçmenlerin kendi gelenek, sanat ve elsanatlarını olabildiğince geniş bir biçimde yansıtmaya çalışıyoruz. Eğer insanlar Amerika’ya gelip burayı ikinci bir vatanları olarak benimsiyorsa, biz de bu insanların sanatını, geleneklerini burada sergilemekten gurur duyuyoruz’ diyerek festivalin felsefesini özetliyor.

XS
SM
MD
LG