Erişilebilirlik

Filistin Başbakanı Abbas İstifa Etti - 2003-09-06


Filistin Yönetimi Başkanı Yaser Arafat, Başbakan Mahmud Abbas'ın istifasını kabul etti. Filistin yetkililerine göre, Arafat, Abbas'tan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevi yürütmesini istedi.

Abbas'ın istifası ve Arafat'ın istifayı kabul etmesi, ABD ve uluslararası topluluğun Orta Doğu'da barış girişimleri için bir darbe olarak görülüyor.

Ilımlı görüşler taşıyan bir Filistinli olarak kabul edilen Abbas, Başbakanlık görevinde sadece 3 ay kadar kaldı.

Abbas Perşembe günü istifasının ilk sinyalini vermişti. Abbas, Filistin Meclisi'nden kendisini güven yenilemesini istemiş, bu olmazsa görevi bırakacağını belirtmişti.

Abbas'ın istifası Filistin Yönetimi Başkanı Arafat'la arasındaki sert iktidar mücadelesini izliyor. Arafat, güvenlik dahil olmak üzere bazı önemli alanlarda yetkileri kendi elinde tutmakta ısrar etmişti.

Filistin Meclisi'nin bazı üyeleri, istifa üzerine bölgenin yeni bir kaos ortamına girmesinden kaygı duyduklarını söylediler.

Israil, Abbas'ın istifasından önce yaptığı açıklamalarda, Abbas'ın yerine Arafat tarafından yapılacak hiçbir atamayı kabul etmeyeceğini bildirdi. İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin lideri Arafat'ı sürgüne göndermeyi de düşündüğünü söyledi. İsrail hükümeti, 2001 yılı sonlarında Arafat'la her türlü doğrudan teması kesmişti.

Amerikan hükümeti de Arafat'la teması reddediyor ve Arafat'ın Orta Doğu barış çabalarıyla ilgili çalışmalara katılmasını istemiyor.

XS
SM
MD
LG