Erişilebilirlik

5 Eylül 2003 - 2003-09-05


5 Eylül tarihli Amerikan gazetelerinde Almanya ve Fransa’nın, Washington’un hazırladığı Irak konulu Güvenlik Konseyi karar tasarısını reddetmesi, Amerikan gazetelerinde geniş yer buluyor. New York Times gazetesiyse yorumunda Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın görevini bırakma tehdidi üzerinde duruyor. Gazete, bunun bir çözüm olmayacağı görüşünde:

"Başkan Bush’un Ortadoğu Barış Planı, bir çöküşün eşiğine geldi. Militan Filistinli örgütlerle Yaser Arafat’ın terörden vazgeçmemesi, planın uygulanmasında en büyük engel oldu. Yalnız tek sorumlu, onlar değil. Bu planın bütün tarafları, Amerika, İsrail, Avrupa, Arap ülkeleri ve Filistinli Başbakan Mahmud Abbas, verdikleri sözleri tutamadı. Öncelikle, Arafat’la iktidar mücadelesindeki Abbas’ın İsrail’den destek alması gerek. Bu Abbas’ın kendi halkını şiddete başvurmamaya ikna etmesine yardımcı olabilir. Ancak İsrail, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına devam ettikçe, bu mümkün olamaz. Öte yandan, Başkan Bush’un Irak savaşı sonrası Ortadoğu’yla ilgili öngörüleri, beklediği gibi çıkmadı. Irak’ın sorunları, Washington’u daha fazla meşgul etti. Avrupa ülkeleriyse, Hamas’ın mali kaynaklarını kesemedi. İtalya’da biraraya gelecek Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları, bu konuya bir çözüm aramalı." Irak konusu, Amerikan basınının değişmez gündemi olmayı sürdürüyor. Başkent Washington yakınındaki Baltimore kentinde çıkan Baltimore Sun gazetesi, yazar Clarence Page’in yazısına yer veriyor:

"Bush Yönetimi, Irak’ta yeni bir başağrısıyla karşı karşıya. O da, Irak’ın uzun vadede istikrara kavuşması, ve yönetimin Iraklılar’a devredilmesi konusu. Irak’ta düzenlenen terör saldırıları, her geçen gün Amerikan askerlerinin daha fazla kayıp vermesine yol açıyor ve Washington’un işini güçleştiriyor. Birleşmiş Milletler’e ve Irak’ın şii liderine düzenlenen bombalı saldırıların ardından, ülkede yönetimin kısa sürede yerel unsurlara devri mümkün görünmüyor. Özellikle Necef’teki bombalı saldırının ardından, Irak’ta tarafların birbirlerine düşmeleri, bir kabusu yeniden başlatmak üzere. O da ülkedeki şii, Sünni ve Kürt gruplar arasında çıkabilecek bir çatışma. Amerika şimdiye kadar bundan sakınabilmişti."

Baltimore Sun gazetesindeki bu yazıda, Irak’ta uluslararası toplumun bir an önce devreye girmesi gerektiği savunulurken, Washington Times'da yine bir uzmanın kaleme aldığı yazıda karşı görüş yeralıyor. Amerikan İş ve Sanayi Konseyi’nden William Hawkins’in yazısında, Birleşmiş Milletler'in devreye girmesiyle Irak'taki Amerikan çıkarlarının zarar görebileceği öne sürülüyor:

"Irak’taki son saldırılar, Washington’u uluslararası toplumu devreye sokması çağrılarıyla karşı karşıya bıraktı. Bush Yönetimi’nin bu çağrılara olumlu yanıt verip, Birleşmiş Milletler’e yönelmesi, sorunu çözemeyebilir. Herşeyden önce ‘uluslararası toplum’ diye birşey mevcut değil. Irak’taki savaş öncesinde yürütülen tatsız tartışma süreci, Birleşmiş Milletler’i ulusal çıkar ve hırsların çarpıştığı bir arena haline getirdi. Savaş öncesinde Washington’a karşı çıkan ülkeler, şimdi yapacakları asgari asker ve mali yardımla, Irak’ın geleceğinde söz sahibi olmaya çalışıyor. Bu, Washington için yalnızca kötü bir pazarlık olmakla kalmayacağı gibi, Irak’ın Amerika’nın hedefleri doğrultusunda yönetilmesini de zorlaştırabilir. Ayrıca, Amerika’nın üstlendiği liderlik rolünü de tehlikeye atabilir."

XS
SM
MD
LG