Erişilebilirlik

Rusya'dan Irak'a Asker Gönderme Planı - 2003-09-04


Rusya Savunma Bakanı Sergei Ivanof, Moskova’nın Irak’a asker gönderebileceğini söyledi.

Savunma Bakanı Sergei Ivanof, Rusya’nın belirli koşullar altında Irak’a barışgücüne katılmak üzere asker gönderebileceğini açıkladı. Sergei Ivanof, Rusya’nın asker göndermesinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden çıkacak yeni karara bağlı olduğunu söyledi.

Ivanof, Rusya’nın Birleşmiş Milletler’e Irak üzerinde daha çok kontrol yetkisi veren oybirliği ile kabul edilmiş bir karar tasarısı görmek istediğini belirtti.

Rusya’nın güneyinde düzenlenen bir askeri tatbikat sırasında konuşan Savunma Bakanı, Moskova’nın BM’nin Irak’ta gerçek bir nüfuza sahip olmasını istediğini de vurguladı. İvanof’un açıklamalarından önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Iraklılar'dan kurulmuş yeni bir hükümetin Bağdat’ta en yakın tarihte işbaşına gelmesini beklediğini açıkladı. Bakanlık, dikkatli bir dille kaleme alınmış açıklamasında bu tür bir hükümetin ülkede barışı yeniden sağlayacak en iyi çare olduğunu belirtti.

Amerika’nın Irak’a askeri müdahalesine şiddetle karşı çıkan Rusya, sürekli Birleşmiş Milletler’in ülkenin yeniden inşası sürecinde daha geniş rol üstlenmesi görüşünü savunmuştu. Ancak savaşın sona ermesinden sonra Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Irak yüzünden Washington ile bozulan ilişkileri yeniden düzeltme çabasına girişmiş bulunuyor. Putin bu ay sonu Amerika’yı ziyaret ederek Başkan Bush ile görüşecek. Görüşmede Irak konusunun ele alınacağına kesin gözle bakılıyor.

XS
SM
MD
LG