Erişilebilirlik

Türkiye ile ABD Arasındaki Irak Pazarlığı Başladı - 2003-09-03


Türkiye ile ABD arasındaki resmi Irak pazarlıkları bugün başladı. NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral James Jones temaslarda bulunuyor. Jones’un ziyareti Türkiye’nin Irak’taki istikrar gücüne asker katkısının netleşmesi açısından önem taşıyor.

Orgeneral Jones önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le biraraya geldi.

Karargaha gelişinde Orgeneral Özkök tarafından askeri törenle karşılanan Orgeneral Jones, daha sonra Milli Savunma Bakanı Vecdi gönül”le de görüştü.

Amerikalı Orgeneral, görüşmeler sonrasında Türkiye’nin asker desteğinden memnun olacaklarını dile getirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Jones, Irak’a Türkiye’nin asker katkısıyla ilgili sorulara, "Bu ABD ile Türkiye arasında ikili bir konu. Müzakereler devam ediyor. Irak’taki harekata yapılacak her türlü katkıyı memnuniyetle karşılarız" yanıtını verdi.

Görüşmelerde Türk askerinin Irak’a gönderilmesi durumunda hangi bölgelerde görevlendirileceği, lojistik sorunlar ve maliyet gibi konular gündemi oluşturuyor. Fakat Türk tarafı, Irak”a yaklaşımının sadece askeri boyutla sınırlı olmadığını her fırsatta dile getiriyor.

Bu nedenle, görüşmelerde Irak’ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin üstleneceği rolden, Kuzey Irak’ın geleceğine, Türkmenlerin konumundan Kuzey Irak’taki PKK-Kadek varlığına kadar bir dizi konuyla ilgili olarak da karşılıklı mesajların da gündeme geldiği tahmin ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher'ın "Kuzey Irak terör üssü olmayacak” açıklaması memnuniyetlme karşılandı. Ancak Türkiye, söz değil eylem bekliyor.

Orgenaral Jones’un da görüşmelerde bu konuda ülkesinin önlemler listesini Türkiye tarafına sunacağı belirtiliyor.

Washington Türkiye’den en az 10-12 bin asker bekliyor. Bu askerlerin masrafları da görüşmelerin gündeminde yer alıyor. Türk basınında ulaşım ve mühimmat giderlerinin Amerika tarafından karşılanacağı haberleri yer alıyor.

Orgeneral Jones, İstanbul'da da 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve diğer yetkililerle biraraya gelecek. Konuk komutanın akşam saatlerinde Türkiye'den ayrılması bekleniyor.

Jones’un ziyaretinin ardından bu akşam saatlerinde Irak’a asker gönderilmesi ile ilgili teknik düzeyde görüşmeler yapmak üzere en az 9 kişiden oluşan bir Amerikan heyetinin de Ankara’ya gelmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG