Erişilebilirlik

Arjantin Askeri Cuntayla Hesaplaşıyor - 2003-09-02


Arjantin'de bir yargıç, İspanya'nın tutuklanmaları talebi üzerine işkence ve cinayet suçlamasıyla gözaltına alınan onlarca eski subayın salıverilmesine karar verdi.

İspanya’nın girişimiyle, 1976-1983 tarihleri arasındaki cunta döneminde işlenen suçlarla ilgili 39 eski subayla bir sivil Temmuz ayında Buenos Aires’de gözaltına alınmıştı. Ancak İspanya, iade isteminden Arjantin’deki yasaların değişmesi dolayısıyla vazgeçmişti.

Tutukluluk hali kaldırılan kişilerin 1976 ile 1983 yılları arasındaki askeri cunta sırasında insan hakları ihlallerinde bulunduğu öne sürülüyor. Bu kişiler, terörizm, soykırım ve işkence suçları işledikleri gerekçesiyle gözaltındaydı.

Arjantin’de ‘kirli savaş’ diye de tanımlanan askeri cunta döneminde resmi rakamlara göre 9 bin kişi öldü ya da kayıp oldu. İnsan hakları gruplarıysa bu sayının 30 bin kadar olduğunu belirtiyorlar.

Bu arada Arjantin’de bir başka mahkeme de, yaklaşık yirmi yıl önce, askeri diktatörlük döneminde meydana gelen ihlallere ilişkin iddialarla ilgili olarak 80 eski subay hakkında yeni soruşturma açılmasına karar verdi.

XS
SM
MD
LG