Erişilebilirlik

Keşmir'de Bombalı Saldırılar: 13 Ölü - 2003-09-02


Hindistan’ın Keşmir bölgesinde polis, islamcı militanların dün gece müslümanların çoğunlukta olduğu bölgede önemli bir köprüde meydana gelen patlamanın sorumlusu olduğunu açıkladı.

Patlama yüzünden trafik saatlerce aksadı, askeri ikmal kamyonları uzun süre yollarına devam edemedi. Köprünün bulunduğu karayolu Keşmir’in iki önemli kenti Srinagar’la güneydeki Jammu’yu birbirine bağlıyor.

Öte yandan Hintli yetkililer, bölgede dün gece yapılan üç ayrı saldırıda 13 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenler arasında radikal dinci Müslüman militanlarla emniyet güçleri de bulunuyor.

Verilen bilgilere göre, saldırılardan birinde, yerel bir siyasetçi ile ailesinin dört üyesi öldü. Ajans haberlerine göre, Himalaya tüneline konulan bombanın etkisiz hale getirilmesi sırasında meydana gelen patlamada iki Hintli görevli öldü.

Bu arada Hindistan'da geçen hafta 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırılarla ilgili olarak üçü aynı aileden dört kişi tutuklandı.

Hindistan hükümeti, patlamalardan Keşmir’in bağımsızlığı için savaşan Pakistan yanlısı İslamcı militanları sorumlu tutmuştu.

XS
SM
MD
LG