Erişilebilirlik

Türkiye-ABD Askeri Temasları Başlıyor - 2003-08-31


Irak’a asker gönderme konusunu değerlendirmeyi sürdüren Türkiye, bu konuda Amerika ile askeri temaslara bu hafta içinde başlayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, temaslardaki amacın hükümete ihtiyaç duyduğu askeri bilgileri toplamak olduğunu söyledi. Orgeneral Özkök, Türkiye’nin asker göndermenin sonuçları kadar göndermemenin sonuçlarını da değerlendirdiğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “kişisel olarak Irak’a asker gönderilmesinden yanayım” açıklamasından sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, “eğer Amerika, Irak’ta başarısızlığa uğrarsa, Türkiye de bundan olumsuz etkilenir” mesajını verdi.

Orgeneral Özkök, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle verdiği resepsiyonda, “Biz asker olarak gidersek, 'Ne Olurun' dışında gitmezsek 'Ne Olur' onu da düşünüyoruz” dedi. Amerikalı yetkililerle Irak için askeri temasların bu hafta başlayacağını açıklayan Özök, Salı günü NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones’un, hafta sonunda da Amerikan heyetinin geleceğini hatırlattı. Orgeneral Jones ile Irak konusunu ele alacaklarını da bildiren Orgeneral Özkök, hükümetten aldıkları yetki kapsamında ABD’liler ile ilk askeri teması gerçekleştireceklerini anlattı. Özkök, meselenin tek yönlü olmadığını, askeri boyutun yanı sıra ekonomik ve politik boyutlarının da bulunduğunu vurguladı. “Bu toplantıyla hükümete ihtiyaç duyduğu askeri bilgileri olgunlaştırılmış bir çalışma olarak vermeyi amaçlıyoruz” diyen Genelkurmay Başkanı, kararın Meclis tarafından alınacağının da altını çizdi. Orgeneral Özkök, "Eğer hükümet karar alırsa, bu karar tabii sadece asker gönderme değil, çok geniş spektrumlu'dur. Türkiye’den asker de gidecekse, bu karar resmiyet kazandıktan sonra, anayasal sistemimiz içerisinde ikinci aşamada konuşmalar yapacağız. Yani yol haritamız böyledir” diye konuştu.

Amerika’nın Irak’ı işgal ettiğini belirten Özkök, “O ayrı konu, meşruiyeti tartışılır, onlar geçti gitti” diyerek geleceğe bakmanın önemli olduğu mesajını verdi. “Amerika başarısız olur da orada büyük bir istikrarsızlık olursa, Türkiye’yi yakından ilgilendirecektir” diye konuşan Özkök, “Türkiye’nin bunların dışında kalması mümkün mü” diye sordu.

Özkök, “Bu bakımdan, gidersek başımıza neler gelebilecek, siyasi iradeye vermemiz lazım, ama gitmezsek de neler olabilir, onu da iyi tahmin edip vermek durumundayız” diye konuştu.

Amerika’nın Türkiye’ye Irak’ta Türk komutana bağlı bir sektör vermeyi düşündüğünü söyleyen Genelkurmay Başkanı, bu sektöre başka ülkelerin de katkısının olabileceğini belirtti. Türk birliğiyle birlikte görev yapabilecek ülkeler arasında ismi geçen Pakistan’dan 50 kişilik bir özel birliğin bugün Türkiye’ye gelmesi de dikkat çekici bulundu. Pakistan birliği Türkiye’de dağlık alanda eğitimleri de içeren bir anti-terör tatbikatı yapacak.

XS
SM
MD
LG