Erişilebilirlik

Kırmızı Kabuklu Meyve ve Sebzelerin Mucizesi - 2003-08-31


Singapurlu araştırmacılar, kırmızı kabuklu meyve ve sebzelerin göğüs ve prostat kanserini önleyebileceği sonucuna vardı. Araştırmacılar, bu tür meyve ve sebzelerin göğüs ve prostat kanseri teşhisi konulan hastaların tedavisinde de yararlı olabileceği görüşünde.

Kırmızı kabuklu meyve ve sebzelerin kanser riskini azalttığı uzun süredir dile getiriliyordu. Singapurlu araştırmacılar ise bu hafta yaptıkları açıklamada, bu tür sebze ve meyvelerin, göğüs ve prostat kanseri tedavisinde de yararlı olabileceğini bildirdi.

Singapur’daki Ulusal Kanser Merkezi araştırmacılarından Huynh The Hung, kırmızı kabuklu meyve ve sebzelerle ilgili araştırmayı vucütlarına göğüs ve prostat tümorleri enjekte edilen fareler üzerinde yapmış.

Araştırmacı, kırmızı kabuklu meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan kimyasal maddeleri farelere verdiğinde tümorlerin küçüldüğünü gözlemlemiş. Doktor Huynh, "Kırmızı biber ve elma göğüs kanserinin yayılmasını önleyici özelliğe sahip. Ancak bu tür meyve ve sebzeleri kanseri önleyecek kadar yediğimiz söylenemez, özellikle Asya ülkelerinde biz daha fazla yeşil sebze yemeği tercih ediyoruz" diyor.

Araştırmacı Huynh The Hung, bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasalların kanserli hücrelerin büyüme yeteneğini engellediğini söylüyor. Doktor Huynh, kırmızı kabuklu bitki ve meyvelerdeki bu kimyasal maddelerin bir gün kemoterapi veya radyoterapiyle birlikte kullanılabileceğini veya bu tür tedavi yöntemlerinin yerini alabileceğini söylüyor: "Bitkisel kimyasallar bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında, kemoterapinin olumlu sonuç verme ihtimalini artıracaktır."

Singapurlu araştırmacı, bu konuda yapılacak daha fazla araştırmanın kırmızı kabuklu meyve ve sebzelerdeki kimyasal maddelerin diğer kanser türlerinin tedavisinde de olumlu etkisi olup-olmadığını ortaya koyabileceğini söylüyor.

Tüm dünyada her yıl 10 milyon kişiye kanser teşhisi konuluyor, bunlardan 6 milyonu kanser yüzünden yaşamını yitiriyor.

XS
SM
MD
LG