Erişilebilirlik

Peru Kanlı Geçmişiyle Hesaplaşıyor - 2003-08-29


Peru’da hükümetinin atadığı “Gerçekleri Bulma ve Uzlaşma Komisyonu”, 20 yıl önce başlayan silahlı kuvvetler ile solcu gerillalar arasındaki siyasi şiddet olaylarında bugüne değin 70 bine yakın kişinin öldüğünü açıkladı.

Komisyon, Mayıs 1980 ile Kasım 2000 dönemini kapsayan 9 ciltlik raporunu dün Devlet Başkanı Alejandro Toledo’ya sundu.

Komisyon, söz konusu dönemde hükümet güçleri, solcu gerillalar ve milis güçler arasındaki savaşta yapılan katliamları aydınlatmak amacıyla 2001 yılında kurulmuştu.

Konuyla ilgili bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı rapor, 2 yıl boyunca aralarında Mao’su örgüt Aydınlık Yol'un hapisteki lideri de olmak üzere 17 bin kişinin ifadesine başvurularak yazıldı.

12 kişilik komisyon, raporda, katliamın çoğundan Mao’cu Aydınlık Yol gerillalarını sorumlu tuttu ve güvenlik güçlerinin de bazı ihlallerde bulunduğunu belirtti.

Aydınlık Yol'u şiddet olaylarını başlatmakla suçlayan rapora göre; kurbanların dörtte üçü, Aydınlık Yol örgütü militanları ile Peru Silahlı Kuvvetleri arasındaki şiddet ortamında ölen And Dağları'ndaki Güney Amerika yerlileriydi.

Raporda Aydınlık Yol'un ölümlerin yüzde 54'ünden, Marksist örgüt Tupac Amaru Devrim Hareketi'nin ise yüzde 1,5'inden sorumlu olduğu belirtildi.

İki yıl süren çalışma boyunca, komisyon, ülkede 4 bin 644 gizli toplu mezar bulunduğunu da ortaya çıkardı.

XS
SM
MD
LG