Erişilebilirlik

'Türkiye Irak'ta Üzerine Düşeni Yapacak' - 2003-08-28


Irak’ta bir an önce barış ve huzurun sağlanması için Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağı belirtildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının Dış İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, dün akşam yayınladığımız Alo Washington programında dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde Meclisi, Irak’a asker gönderme konusunu ele almak üzere tatil sırasında olağanüstü toplantıya çağırmayı düşünmediklerini söylemişti. Şaban Dişli, bu konuda bir soruya karşılık, Türkiye’nin şu anda Irak’taki durum hakkında bilgi topladığını söyledi.

Türk askeri Irak’a gönderildiği takdirde bunun Irak’la ve Amerika’yla ilişkiler açısından ne anlama geleceği konusunda da Sakarya Milletvekili Dişli şöyle konuştu:

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, şu anda bilgi toplama aşamasında olan Türkiye’nin, Irak’a asker gönderip göndermeme konusundaki kararını hangi sürece göre vereceğini anlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Mart’ta yapılan oylamada, Amerikan ordusuna Irak’a kuzeyden girmek için Türk topraklarından geçme izni verilmesini kabul etmemişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının Dış İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, bugünkü durumun farklı olduğunu, karar alındığı takdirde bu kez Türk askerinin bir savaş ortamına değil, tehlikeler hala mevcut olmakla birlikte, Irak’a huzur getirmek amacıyla bu ülkeye gideceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG