Erişilebilirlik

25 Ağustos 2003 - 2003-08-25


Newsweek dergisinde çıkan Ferid Zekeriya imzalı yazıda, son yıllarda özellikle militan Müslüman gruplar yaygınlaşan intihar saldırılarına değiniliyor.

Ferid Zekeriya, PKK militanlarının 1990lı yıllarda Türkiye’de yaptığı intihar saldırılarının, Çeçenlerin Rusya’da ve Filistinlilerin İsrail’de gerçekleştirdiklerine kıyasla neden çok daha az olduğuna dikkat çekiyor:

"PKK lideri, 1997 yılında yaptığı bir açıklamada, intihar saldırılarının örgütünün bir taktiği olduğunu söylemişti. Bu açıklamayı izleyen 3 yıl içinde PKK, Türkiye’de 20’den fazla intihar saldırısı gerçekleştirdi. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu saldırılar gittikçe azaldı. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz. Türk ordusu PKK’ya yönelik uluslararası desteği kesmek ve örgütün liderini ele geçirmek yoluyla, Kürt militanlara büyük darbe vurdu. Aynı şekilde askerler, çatışmalarda sivil halk yerine, örgüt militanlarını hedef aldı. Türkler, bölgedeki Kürtlerin desteğini kazanmak için çok uğraştı. Kürt bölgelerinde, istikrarlı yönetimler kuruldu ve sosyal yardım programları uygulandı. Kürtlerin yoğun yaşadığı Güneydoğu bölgesine 32 milyar dolar tutarında dev bir yatırım yapıldı. Türkiye’deki ulusal gelir göz önüne alındığında, ülkenin çoğu yerine oranla, bu bölgeye daha fazla yatırım yapıldı. Kürtlere aynı zamanda dil, kültür ve eğitim alanlarında geniş haklar tanındı. Türkiye’nin Kürtlere karşı bu yumuşama politikasında, Avrupa Birliği baskısının da önemli etkisi oldu."

"Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev’in Washington ziyareti, Amerika’nın iki büyük gazetesi Washington Post ve New York Times’ın başmakalelerine yansıdı. Azerbaycan’daki son siyasi gelişmelere olumlu bakmayan bu iki gazeteden New York Times, bu ülkedeki son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

"Azerbaycan resmi anlamda bir krallık rejimi değil. Ancak, yönetimin babadan oğla devredilmesiyle bu devlet “sözde demokratik rejimler”in arasına katıldı. Devlet Başkanlığı görevinin bu şekilde devredilmesi, kısa süreli istikrar sağlayabilir. Ancak bunun uzun dönemde ülkede istikrarsızlık yaratacağı ve demokratik kurumlara zarar vereceği inkar edilemez. Türkiye, Rusya ve Amerika gibi devletler, İlham Aliyev’in siyasi alanda yükselişini pek yadırgamıyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı da, oğul Aliyev’in başbakan olmasını anayasaya uygun buluyor. Ancak Azerbaycan anayasası, İlham Aliyev’in lehine değiştirildi. Bakü hükümeti muhalefeti bastıran, basına sansür uygulayan ve yolsuzluğa bulaşmış bir rejim durumunda. Azerbaycan’da devlet başkanlığının babadan oğula devri, Ortadoğu’daki örneklerinde görüldüğü gibi kısa vadeli bir çözüm. Aliyev Hanedanı, demokratik kurumların kurulması ve kanun devletinin uygulaması gibi gerekli adımların önünde önemli bir engeldir."

Aynı şekilde Washington Post gazetesi de, Azerbaycan’ı “yolsuzluğa bulaşmış bir başka petrol devleti” olarak tanımlıyor, Bush yönetimi’ne Bakü’deki rejime destek vermemesi çağrısında bulunuyor.

Christian Science Monitor gazetesi ise bir yorumunda, El Kaide örgütünün Irak’ı Amerika’ya karşı bir savaş alanı olarak kullanmak isteyeceğine dikkati çekiyor:

"Geçen hafta Bağdat’taki Birleşmiş Milletler karargahına düzenlenen El Kaide tarzı intihar saldırısı, radikal İslamcı militanların Irak’a sızdığı yolundaki iddialara kuvvet kazandırdı. Birçok uzman, Irak’ın, radikal İslamcı militanların Amerika’ya cihat ilan ettiği yeni bir Afganistan olup olmadığını sorguluyor. Afganistan’da savaşı kaybeden dinci militanların, yeni bir savaş alanı oluşturmaya çalıştığı ve Amerika’nın Irak’ı işgalinin buna bir zemin hazırladığı ileri sürülüyor."

XS
SM
MD
LG