Erişilebilirlik

İtalya ve Almanya Arasında Dostluk Rüzgarı Esiyor - 2003-08-23


İtalya-Almanya ilişkilerinde yaz başında yaşanan gerginliğin ardından ilk kez İtalya ve Almanya başbakanları biraraya geldi.

İtalya’nın Verona kentindeki zirvenin ardından taraflar iki ülke ilişkilerinin yeniden rayına oturduğunu açıkladı.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Başbakanı Gerhard Şöreder’i yaptığı siyasi gafla kızdırmasından bu yana bugün ilk kez Alman meslektaşı ile biraraya geldi.

Berlusconi, ülkesinin Avrupa Birliği dönem başkanlığını almasından sonra Avrupa Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada bir Alman milletvekilini Nazi kampı gardiyanına benzetmişti.

Alman milletvekili Martin Shultz ise daha önce yaptığı konuşmada, İtalya Başbakanı aleyhine açılmış yolsuzluk davalarını durduran yeni bir yasayı eleştirmişti.

Berlusconi, “Nazi Kampı gardiyanı” sözünün yanlış anlaşıldığını önesürerek özür dilemiş ancak Almanya’da kendisine karşı bir kızgınlık dalgasının doğmasına engel olamamıştı.

İki ülke arasındaki ilişkiler, daha sonra İtalyan Turizm bakanının yaptığı açıklamayla daha da kötüye gitti. Turizm bakanı, Almanları, yazları İtalya sahillerini işgal eden barbarlar olarak niteledi.

Bakan istifaya zorlandı ancak iş işten geçmişti... Almanya Başbakanı, İtalya’da yaz tatili planını derhal iptal etti.

Her şeye rağmen bugün iki başbakanın Verona’daki toplantısında basına yansıyan görüntü, iki ülkenin aralarındaki görüşfarklılıkları bir kenara ittiklerini gösteriyor.

Berlusconi’nin Şröder ile dün gece Verona’da bir opera’ya gitmesi bekleniyordu, ancak protestoculardan çekinilmesi üzerine bu plan iptal edildi.

Gerçekten de 150 kadar protestocu ellerinde hükümet aleyhtarı pankartlarla konser salonunun önüne geldi. Polis göstericileri salonun uzağında tutmayı başardı ve Almanya Başbakanı Gerhard Şröder, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile ünlü Carmen operasının keyfini çıkarttı.

XS
SM
MD
LG