Erişilebilirlik

Arjantin Ekonomisi Büyüme Yolunda - 2003-08-19


Arjantin’da yaşanan ciddi ekonomik krizin üzerinden iki yıldan az bir süre geçtiği halde ekonomi yeniden büyüme gösteriyor. Ancak Arjantin halkının çoğu, kişisel durumlarının çok kötü olduğunu ve ülkelerinin ekonomik durumunda bir düzelme görmediklerini söylüyor.

Amerika’nın Sesi Muhabiri Michael Bowman, son günlerde Buenos Aires’te halkın görüşünü aldı.

2001 yılı sonuna doğru Arjantin hükümeti mali açıdan ayakta kalabilmek için çok sert önlemler almak zorunda kaldı. Bireysel banka hesapları donduruldu, kamu sektöründe, maaşlar, emekli aylıkları ve harcamalar büyük ölçüde azaltıldı.

Ama bu önlemlerin hiçbir işe yaramadığı görüldü. Aralık 2001’de Arjantin hükümeti, toplam 132 milyar Dolarlık dış borçlarını ödeyemez duruma geldiğini ilan etti. İki hafta içinde Arjantin’de işbaşına gelen iki cumhurbaşkanı ard-arda istifa etti.

Bu istifalardan sonra işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Eduardo Duhalde, 10 yıl boyunca uygulanan ve Arjantin parası, Peso’yu ABD Doları’na bir’e bir oranında bağlı tutan kur politikasını sona erdirdi. Arjantin parası bir anda yüzde 70 oranında değer kaybetti.

Bugün Arjantin’da yeni bir Cumhurbaşkanı, Nestor Kirchner işbaşında. Ülke ekonomisi şu anda yılda yüzde 5.5 oranında büyüyor. Buna rağmen hala işsiz olan milyonlarca Arjantinli hayat koşullarının ağırlığından şikayet ediyor. 2001 yılında satış sektöründe çalışırken işsiz kalan 25 yaşındaki Alejandro (Alehandro) Gomez bugün hala işsiz.

Gomez, bir buçuk yılı aşkın bir süredir işsiz olduğunu ve hiçbir iş bulamadığını söylüyor. Ailesinin yardımıyla yaşadığını anlatıyor, “aksi halde çöplüklerden beslenmek zorunda kalırdım” diyor.

Şu sırada her dört Arjantinliden biri işsiz. Çalışanların çoğu da bundan birkaç yıl önce akıllarına bile getirmeyecekleri düşük maaşlı işleri kabul etmiş.

Sosyolog Graciela Romer, iki yıldan az bir süre içinde Arjantin’da orta sınıfın neredeyse tamamen yok olduğunu söylüyor:

Uzman bir zamanlar güçlü bir orta sınıfa sahip olan Arjantin’de yeni bir yoksul sınıfın doğduğunu, bu sınıfı, gelirlerinin hızla düşmesi sonucu yoksullaşan eski, orta sınıf mensuplarının oluşturduğunu anlatıyor.

Cumhurbaşkanı Kirchner, zor durumdaki ailelerin gıda ihtiyacını karşılamalarına yardım etmek ve küçük işyerleri düzeyinde istihdam olanaklarını arttırmak için bazı yeni programlar başlattı. Ancak Arjantin hazinesinin neredeyse tamamen boş olması, bu çabayı zorlaştırıyor. Uluslararası kredi kaynakları da Arjantin’in kemerleri sıkma politikası izlemesinde ısrar ediyor.

Cumhurbaşkanının Sözcüsü Miguel Nunez, yabancı kredi kaynaklarının taleplerini yerine getirmek istediklerini ancak bir yandan da ülkenin acil ihtiyaçlarına cevap vermeleri gerektiğini belirtiyor.

Nunez, özellikle ihracatı canlandırmak, ithalatı azaltmak ve iç tüketimi arttırmak için adımlar attıklarını söylüyor.

1996-2001 yılları arasında Arjantin Merkez Bankası’nda ekonomi baş danışmanı olarak çalışmış olan Andrew Powell, şimdilik, Cumhurbaşkanı Kirchner’in sınırlı da olsa manevra imkanına sahip olduğunu belirtiyor:

“Ticaret fazlası var. Yani Arjantin, Dolar kazanıyor. Rezervler iyi durumda ve hatta hafifçe artıyor. Bunun yanısıra yabancı yatırımlar da neredeyse durmuş bulunuyor. İleriye baktığımızda borçlar yeni bir takvime bağlanıp yerel mali sistem sağlam bir zemine oturtuluncaya kadar durumun fazla değişeceğini zannetmiyorum. Aynı zamanda, Arjantin’in, büyümesini sürdürmek için yeni krediye de ihtiyacı olmadığını düşünüyorum.”

Andrew Powell, Arjantin’in, bazı zor kararları sürekli ertelemesinin mümkün olmadığını, dış kredi kaynaklarıyla yeniden masaya oturmasının kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekliyor.

XS
SM
MD
LG