Erişilebilirlik

Reuters Kameramanı Yanlışlıkla Öldürüldü - 2003-08-18


Amerikan askerlerinin Bağdat yakınlarında, kamerasını roketatar sandıkları Reuter ajansının bir kameramanını ateş açarak öldürdü.

ABD ordusunun üst düzey bir yetkilisi, Amerikan güçlerinin yönetiminde bulunan ve önceki gece gece havan topu saldırısına uğrayan Ebu Gureyb cezaevi dışında çekim yapan kameraman Mazen Dana’nın Amerikan askerlerince vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Filistin kökenli olan 4 çocuk babası Dana, cezaevine yönelik saldırının ardından bölgeye giden gazeteci gurubunun arasında yer alıyordu.

43 yaşındaki Dana’nın yanında bulunan gazeteci arkadaşı Nail el Şukhi, "Saldırı yapılan cezaevinin dışındaki Amerikan askerleri bizi gördüler ve kim olduğumuzu, ne yaptığımızı biliyorlardı. Hatta bir Amerikan askeri hapishane çevresinde çekim yapmamız için izin vermişti" dedi.

Gazeteciler, Ebu Gureyb hapishanesine, Amerikan ordusunun, önceki gün buraya düzenlenen havan topu saldırısında 6 Iraklının öldüğünü, 59'unun da yaralandığını açıklamasından sonra gitmişlerdi.

Dana'nın ölümüyle Irak savaşının başladığı 20 Mart'tan bu yana öldürülen gazeteci sayısı 17'ye yükseldi. Dana, öldürülen ikinci Reuter kameramanı olurken, 2 gazeteci hala kayıp.

Başarılı bir gazeteci olan Mazen Dana, 2001 yılında Gazetecileri Koruma Komitesi tarafından, çok sayıda fiziksel saldırıya uğradığı El Halil'deki çalışmalarıyla Uluslararası Basın Özgürlük Ödülü'ne layık görülmüştü. Reuter Ajansı yetkilileri, kameraman Dana’nın öldürülmesi konusunda kapsamlı bir soruşturma yapılmasını beklediklerini söylediler.

XS
SM
MD
LG