Erişilebilirlik

Kerkük-Yumurtalık Boru Hattına Sabotaj Yapıldı - 2003-08-16


Irak Petrol Bakanı Thamer el Ghadaban, Kerkük-Yumurtalık boru hattında meydana gelen patlama ve yangının çok büyük bir ihtimalle bombalı sabotaj sonucu olduğunu söyledi.

950 kilometrelik boru hattı, Bağdat'ın yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki Baiji kasabasında bulunan pompa istasyonunun 20 kilometre kuzeyindeki bir noktasında Cuma sabahı yerel saatle 03'de patlak veren yangın nedeniyle kapatıldı.

Yangın söndürme çalışmalarına Iraklıların yanısıra Amerikalı askerler de katılıyor.

Irak Petrol Bakanı Ghadaban Cumartesi günü Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında boru hattında bir patlamadan sonra çıkan yangının hala devam ettiğini söyledi.

Bakan, onarımın ve petrol sevkiyatına yeniden başlamanın birkaç gün sürebileceğini, çapı 1 metreyi geçen boru hattının, büyük miktarda ham petrol taşıdığını bildirdi.

Ghadaban, ellerindeki istihbaratın, patlamanın bombalı sabotaj sonucu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Irak'taki savaş sırasında kapatılan boru hattı Çarşamba günü yeniden hizmete açılmış ve Ceyhan tesislerine petrol taşımaya başlamıştı. Türk yetkililer, hattan sadece Çarşamba günü 350,000 varil ham petrol nakledildiğini bildirdi.

Cuma sabahı meydana gelen patlama ve sevkiyatın durmasına kadar toplam 750,000 varil petrol Ceyhan limanına ulaştı.

Kerkük-Yumurtalık boru hattı günde 1 milyon varil ham petrol taşıyacak kapasitede. Irak Petrol Bakanı, sabotaj nedeniyle Irak'ın günde 6 milyon 250 Dolarlık kayba uğradığını söyledi.

Amerikalı yetkililer de teknik sorunlar ve sabotaj nedeniyle hattın tekrar kapatılması gerektiğini açıkladı.

Irak'ın kuzeyinde konuşlanan Amerikan Dördüncü Piyade Tümeni Baş Mühendisi Albay Bobby Nicholson, Türkiye'ye sevkiyatın tamamen durduğunu bildirdi.

Irak Emniyet Genel Müdürlüğüne atanan ve Cumartesi günü göreve başlayan Tuğgeneral Ahmed İbrahim ise Kerkük-Yumurtalık boru hattında meydana gelen patlamadan "belli bir partiden para alan bir grup komplocunun sorumlu olduğunu" söyledi.

Bu partinin adını açıklamayan Tuğgeneral İbrahim, "Tanrının yardımıyla bu kişileri yakalayıp adalet önüne çıkaracağız" dedi.

Iraklı yetkili, "boru hattına verilen hasar, Irak halkının tamamına verilmiş zarardır" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG