Erişilebilirlik

ABD'ye Füze Sokmaya Çalışan Silah Tüccarı Tutuklandı - 2003-08-14


ABD'nin New Jersey eyaletinde bir mahkeme, ülkeye gizlice karadan havaya atılan füze sokmaya çalıştığı öne sürülen bir uluslararası silah satıcısının tutuklanmasına karar verdi.

Federal makamlar, New Jersey’nin Newark kentinde mahkemeye çıkarılan Hemant Lakhani adlı İngiliz vatandaşının, Amerikan yolcu uçaklarına saldırmayı planlayan bir terörist örgütle ilgisi olduğunu öne sürüyor.

Newark’taki federal mahkeme yargıcı, Hint asıllı İngiliz vatandaşının, göçmenlik statüsünü belirleme amacıyla gelecek hafta yapılacak oturuma kadar kefaletle serbest bırakılma isteğini reddetti.

Hemant Lakhani, bir terörist örgüte satmak için ABD'ye, omuzdan ateşlenen uçak-savar füze sokmaya çalışmakla suçlanıyor.

Soruşturma hakkında bilgi veren Savcı Christopher Christie, gizli soruşturmanın ilerlemesi için bir model füzenin Amerika’ya sokulmasına izin verildiğini bildirdi.

Savcıya göre, Hemant Lakhani, kimlik değiştirerek kendisiyle alıcı gibi temas kuran kişiye, alış-verişi daha kârlı hale getirmek için 50 füze daha ithal etmek gerektiğini söyledi.

Lakhani ve iki yardımcısı, dün, füzelere karşılık ödenecek parayı almaya hazırlandıkları sırada alıcı kılığına giren ajanlar tarafından tutuklandı.

Tutuklamayı terörizme karşı savaşta önemli bir zafer olarak niteleyen savcı Christopher Christie şöyle devam etti:

“Hemant Lakhani’nin Amerika’ya zarar vermeye kararlı teröristlere sempati duyan bir kişi olduğu kuşkusuz. Amerikalılar hakkında en çirkin ifadeleri kullandığını, Üsame bin Ladin’den kahraman diye söz ettiğini tespit ettik. Yapmaya çalıştığı silah bağlantısının, ABD vatandaşlarını öldürmeyi ABD ekonomisine zarar vermeyi amaçladığını gayet iyi biliyordu.”

Tutuklamalar, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ile İngiliz ve Rus ajanlarının 18 ay süren ortak soruşturmasını izledi. Amerikalı Savcı, özellikle Rusya’nın işbirliğinden övgüyle söz etti.

Savcının verdiği bilgiye göre, Rus makamlarının, Rusya’da karadan havaya atılan bir füzeyi ele geçiren ve bunu dışarıya satmaya çalışan bir kişiyi ortaya çıkarmaları soruşturmaya çok yardımcı oldu:

“Rus hükümetinin yardımı olmasaydı komplonun ortaya çıkarılması mümkün olamazdı. Rusya, bu teröristlerin, planlarını gerçekleştirmelerini önleyerek, soruşturma açısından son derece önemli katkıda bulundu.”

New Jersey’de dün tutuklanan kişilerin ikincisi, Moinuddin Ahmed Hamid’in de kefalet talebi reddedildi.

Hamid, gerekli izne sahip olmadığı halde para transfer işlemleri yapmakla suçlanıyor.

Savcılık, Hamid’in, 50 füzeyi daha ABD'ye sokmayı hedefleyen büyük çaplı komplo çerçevesinde bu hafta başında Malezya’dan ABD'ye geldiğini açıkladı.

New York’ta kuyumculuk yapan Yehuda Abraham adlı üçüncü kişi ise, ilk iki kişiye para aklama konusunda yardım ettiği suçlamasıyla tutuklandı.

Amerikalı yetkililer, soruşturmaya, İngiltere, Rusya ve ABD'de devam edileceğini bildirdi.

Basında çıkan haberlerde, Lakhani’nin tanınmış bir silah tüccarı olmadığı ve terörist faaliyetlerle doğrudan ilişkisinin bulunmadığını bildiriliyor.

ABD Başkanı George W. Bush bu olayı, Amerikan halkını koruma konusunda kaydedilen ilerlemenin bir örneği olarak niteledi.

XS
SM
MD
LG