Erişilebilirlik

Castro 77 Yaşına Girdi - 2003-08-13


Küba devlet başkanı Fidel Castro, bugün 77 yaşına girdi. Dünyanın en uzun süredir iktidarda kalan devlet başkanı olan Castro, 1959 yılında ülkenin başına geçmişti. Bazı sağlık sorunları bulunduğu yönündeki dedikodulara rağmen, Küba liderinin doğa aksi yönde karar verinceye kadar devlet başkanlığını sürdüreceğini söylediği belirtiliyor.

Castro, devlet başkanlığının yanı sıra, hükümetin de başında bulunuyor ve iktidardaki Komünist Parti’nin genel sekreterliğini yürütüyor.

Silahlı kuvvetlerin komutanlığını da yapan Castro, uluslararası bir dışlanmışlık ve derinleşen bir ekonomik krizle karşı karşıya.

Castro, Mart ayında 75 muhalifin toplu olarak gözaltına alınması ve hapsedilmesinden sonra, insan hakları konusunda Avrupa Birliği ile anlaşmazlığa düştü. Küba’nın en büyük ticaret ortağı olan AB, aynı zamanda ülkedeki en büyük yabancı yatırımcı konumunda.

Buna ek olarak ABD'nin yıllardır uyguladığı ticaret ve seyahat ambargosu ve şeker gibi ülkenin temel ürünlerinin uluslar arası piyasadaki fiyatlarının düşmesi Küba ekonomisindeki yavaşlamanın nedenler arasında.

Yine de, Kübalı lider, ülkesinin komünist sistemini değiştirmeye hiç de niyetli görünmüyor. Castro, kısa bir süre önce yaptığı bir konuşmada, Küba’nın sosyalist bir ülke olduğunu ve öyle kalacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG