Erişilebilirlik

Bugünkü Amerikan Gazetelerinden Derleme - 2003-08-12


Batı Afrika ülkesi Liberya’daki gelişmeler, Amerikan gazetelerde geniş yer bulmayı sürdürüyor. New York Times gazetesinde yer alan Marc Lacey imzalı bir haber-yorum, Devlet Başkanı Charles Taylor’un görevini bırakıp Afrikalı barış gücü birliklerinin gözetiminde Liberya’dan ayrılmasını şöyle değerlendiriyor:

"Afrika devletleri, komşularının sorunlarını çözme konusunda oldukça kötü bir sicile sahip. Bu kıtada diktatörler, başka devletlerin müdahalesinden uzak kalarak, büyük rahatlık içinde iktidarlarını sürdürmeyi başardılar. Kıtanın diğer devletleri için, komşu ülkelerin istenmeyen liderlerini ayrılmaya zorlamanın tek yolu, o yönetimlere karşı isyancı güçleri gizliden gizliye desteklemek oldu. Ancak Charles Taylor’un Liberya devlet başkanlığından ayrılması, Afrika’da sorunlu bölgelere ve sorun yaratan kişilere karşı daha aktif bir politika izlenmeye başladığını ortaya koyuyor. Kenya’da Nairobi Üniversitesi’nin Diplomasi ve Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Maria Nzomo’ya göre Afrika kıtası, ‘kendi sorunlarını çözecek olgunluğa’ erişmiş durumda. Nzomo, ‘bu kıtanın devletleri arasında kendi sorunlarına hakemlik etme’ yönünde bir istek de bulunduğunu kaydediyor. Liberya bu konuda tek örnek değil. Afrika uluslarının oluşturduğu barış gücü birlikleri Kongo, Burundi, Somali ve Sudan başta olmak üzere, kıtadaki iç karışıklıklara da müdahale ediyor. Afrikalı devlet başkanları henüz iğneyi kendilerine batırmasalar da, Taylor’un artık görevini bırakması yönünde görüşbirliği içindeydiler.

New York Times gazetesi, Taylor’u yıllar önce Liberya devlet başkanlığına getiren ve aynı zamanda onu görevinden ayrılmaya zorlayan isyancı hareketlerin ikisinin de komşu Afrika devletleri tarafından desteklendiğine dikkat çekiyor.

Washington Times gazetesi, Birleşmiş Milletler ve Amerikan yönetimi arasında önemli bir anlaşmazlığa değiniyor. Ancak bu anlaşmazlık konusu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın kişisel güvenliğini ilgilendiriyor:

Bush Yönetimi’nin yoğun baskısı altında kalan Birleşmiş Milletler yetkilileri, örgütün New York’taki merkez binasında saklanan bir dizi makineli tüfeği, bina dışına çıkarma kararı aldı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, sayısı belli olmayan MP-5 model Alman malı, hafif makineli tüfekler, denizaşırı görevdeki Birleşmiş Milletler barış gücü birliklerine gönderilecek. Bu silahların, 1998 yılında alındığı ve örgüt genel sekreteri Kofi Annan’ın New York içindeki seyahatleri sırasında kişisel korumaları tarafından sürekli taşındığı belirtildi. Washington’un Birleşmiş Milletler’le yaptığı anlaşmaya göre, Annan’ın Amerika sınırları içindeki korunmasını Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomatik Güvenlik Birimi üstleniyor. MP-5 tarzı makineli tüfeklerin tedariki ise, Amerikan yasalarınca sadece yasa uygulayıcı güvenlik birimlerinin yetkisinde bulunuyor. Ancak, yasa uygulama yetkisine sahip olmayan Annan’ın kişisel korumalarının, bu silahlara hangi nedenle sahip olduğu bilinmiyor. Silahlar geçen yıldan bu yana Birleşmiş Milletler binasından dışarı çıkarılamıyordu.

Son haberimiz, USA Today gazetesinden. Gazete, Irak’ın yeniden yapılandırılması ve güvenliğin sağlanmasının Washington’a bir hayli pahalıya patlayacağına dikkat çekiyor:

"Irak’ta güvenliğin sağlanmasının yanısıra, bu ülkenin yeniden yapılandırılmasının maliyetinin, önceden belirtilen bedeli aşması bekleniyor. Ancak milyarlarca dolarlık bu tutarın, Bush yönetimi tarafından verilen ayrıntıları pek de aydınlatıcı değil. Uzmanların tahminlerine göre, Irak’ta Amerikan birlikleri tutmanın ve bu ülkede yeni bir ulus inşa etmenin bedeli, 600 milyar doları bulabilir. Ancak geçen ay, Irak’ın Amerikalı sivil idarecisi Paul Bremer’ın da açıkladığı gibi, Amerikan yönetiminin sunabildiği bedel tahmini, üç yıl içinde en fazla 100 milyar dolar. Başkan Bush ve yönetimin diğer yetkilileri, beklenmedik gelişmeleri dikkate alarak, gelecek tahmini üzerine fazla ayrıntı vermekten kaçınıyor. Bu durumunsa, Amerikan federal bütçesini hazırlaması beklenen ve 500 milyar dolarlık bir bütçe açığıyla karşı karşıya kalan Kongre üyelerini öfkelendirdiği bildiriliyor."

XS
SM
MD
LG