Erişilebilirlik

Liberya'da Yeni Döneme Doğru - 2003-08-11


Batı Afrikalı yetkililer, Liberya Başkan Yardımcısı Moses Blah’nın iktidarının, Gana’da yapılan barış görüşmelerinde geçici bir başkan seçilene kadar, sadece birkaç gün süreceğini tahmin ediyor.

Blah ise Charles Taylor’un Ekim’de sona erecek görev süresinden kalan zamanı dolduracağını söylüyor.

Moses Blah görevde ne kadar kalırsa kalsın, zamanının çoğunu daha fazla ABD yardımı almak ve Liberya’da şiddete son vermek üzere ABD'nin askeri alanda daha çok rol oynamasını sağlamak için çalışacağını belirtti.

Özgürlüğüne kavuşan Amerikalı köleler tarafından kurulan Liberya, 14 yıldır savaş içinde. Son olarak Charles Taylor’u iktidardan düşürmek için isyancı güçlerle hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda, binlerce kişi öldü ve insani kriz yaşandı.

"Amerikan elçisine çağrı yaptım ve Başkan Bush’la bir görüşme ayarlaması için istekte bulundum. Liberya’ya yardım etmesini isteyeceğim, çünkü insanlar ölüyor. Pek çok kişi yerinden oldu. Yiyecek yok, ilaç yok. Amerika’nın yardımına ihtiyacımız var."

Amerika, Nijerya öncülüğünde Monrovia’da konuşlanan iki tabur barış gücü için mali ve lojistik destek sağlıyor. Küçük bir Amerikan gücü de başkentte, Amerikan büyükelçiliğini korumak üzere bulunuyor.

Ayrıca 2 bin asker taşıyan 2 Amerikan savaş gemisi Liberya açıklarında bekliyor. Ancak Washington, bu askerlerin karaya çıkarılıp çıkarılmaması konusunda hala kararsız.

Moses Blah, isyancı güçlerin ve hükümet kuvvetlerinin silahları bırakarak, Taylor sonrası hükümet döneminde iktidarın paylaşımı konusunda görüşmeye başlaması için çalışacağını söylüyor. Ancak siyasi gözlemciler Blah’nın çok yakında bir barış anlaşması yapabileceğini düşünmüyor.

Libya’daki gerilla kamplarında Taylor ile birlikte eğitim gören Blah’nın, Taylor’un yakın müttefiki olduğu biliniyor. Taylor ve Blah, 1989’da ayaklanma çıkararak o zamanki devlet başkanı Samuel Doe’yu devirmişti. Blah’nın Taylor’u yakınlığı nedeniyle, göreve gelmesinden son derece rahatsız olan isyancı güçler, Blah iktidara geldiği takdirde savaşa devam etme tehtitinde bulundu. Taylor’u sadık olduğunu kabul eden Blah ise, Taylor’un adına hareket edeceği iddialarını reddediyor.

Birleşmiş Milletler ve Amerika’nın baskısı altında Liberya’yı terk etmeyi ve Nijerya’ya sığınmayı kabul eden Taylor ise, henüz ülkeden ayrılacağı tarihi bildirmedi.

XS
SM
MD
LG