Erişilebilirlik

'Sigara Karşıtı Kampanyalarda Hedef Genç Kızlar Olmalı' - 2003-08-08


Yeni bir araştırmalara göre bir çok ülkede genç kızlar da artık delikanlılar kadar çok sigara içiyor.

Yetkililer, dün Finlandiya'da yapılan uluslararası bir konferansta açıklanan bu verinin ışığında, sigara karşıtı kampanyalarda hedef kitlenin genç kızlar ve kadınlar olması gerektiğini dile getirdiler.

12’nci “Dünya Sigara Konferansı”nda açıklanan bir rapora göre, gençler arasındaki sigara tüketiminde cinsiyet farkı ortadan kalkıyor.

Araştırma yapılan 150 ülkenin yarısından fazlasında 13-15 yaş grubunda sigara içme oranları arasında ciddi bir fark olmadığı belirlendi. İlk kez yapılan araştırmaya göre, aynı durum diğer tütün ürünlerinin kullanımı için de geçerli.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden Charles Warren, “sigara kullanımının yol açtığı ciddi sağlık sorunlarını belirlemek için cinsiyete dayalı özel programlar geliştirilmesi” gerektiğini söyledi.

Araştırma sonuçları, eğer gençler arasındaki sigara içme eğilimi aynı şekilde devam ederse, sigaraya bağlı ölümlerin ciddi ölçüde artacağını gösteriyor.

Küresel düzeyde yapılan araştırma, sigara tüketme konusunda cinsiyet farklılığının en az Avrupa ve Amerika’da olduğunu ortaya koyuyor. Buna karşılık Doğu Akdeniz’de erkek çocuklar kızlara göre hala çok daha fazla sigara içiyor.

Avrupa’da erkek çocukların yüzde 33.9’u düzenli olarak sigara içiyor, kızlarda ise bu oran yüzde 29. Amerika Birleşik Devletleri’nde erkek çocukların yüzde 17.7’si, kızların da yüzde 17.8’i sigara tiryakisi. Buna rağmen dünya genelinde ele alındığında, erkek çocukların ortalama yüzde 15’i düzenli olarak sigara içerken kızlarda bu oran yüzde 6.6’ya düşüyor.

Genç kızların sigara kullanmasındaki artış, esas olarak tütün sanayinin sigara içmeyi moda bir eğilim olarak gösteren ve kadınları hedef alan saldırgan pazarlama politikasına bağlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, bu oranlar yetişkinler arasında erkekler için yüzde 47, kadınlarda ise yüzde 12.

Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan rapor, 115 ülkeden 2 bini aşkın uzmanın katıldığı 6 günlük toplantı sırasında açıklandı.

XS
SM
MD
LG