Erişilebilirlik

Irak'ta Üç Önemli Sanık Ele Geçirildi - 2003-08-07


Irak’taki Amerikan kuvvetinin, yerel polis ve muhbirlerin ihbarları sonunda, gerilla savaşı türü eylemlerden sorumlu olduğu sanılan üç eski Iraklı yetkiliyi ele geçirdiği açıklandı.

Son baskınlar sırasında Tikrit yakınlarında 18 eski rejim taraftarı tutuklandı. Bunlar arasında Saddam Fedaileri adlı gücün üst düzeydeki bir yetkilisiyle Amerikan askerlerini hedef alan son gerilla saldırılarını yönettiği sanılan iki eski Iraklı generalin bulunduğu bildiriliyor.

Bu arada, Irak’ın Amerikalı sivil yöneticisi Paul Bremer, Amerikan kuvvetlerinin Tikrit çevresinde sorun yaşadığını çünkü bu bölgede savaş sırasında Irak güçleriyle bir çatışmaya girişilmediğini ve bu yüzden bölgede hala Cumhuriyet muhafızları, Saddam Fedaileri ve Baas partisi kalıntılarının bulunduğunu söyledi.

Paul Bremer, Amerika'nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte, Arap Birliği'nin, Irak temsilcisine toplantılarında yer vermeme kararını eleştirdi. Arap Birliği, Irak'ta oluşturulan Hükümet Konseyi'nin seçilerek değil atanarak işbaşına geldiği gerekçe göstererek bu konseyin temsilcisine, toplantılara katılma izni verilmeyeceğini açıklamıştı. Paul Bremer, Arap Birliği'nin Kahire'de yaptığı bu açıklamayı, "uzak görüşten yoksun" olarak niteledi ve Hükümet Konseyi'ni, "Irak'ın bugüne kadar sahip olduğu, halkı en iyi temsil eden yönetim" diye niteledi.

XS
SM
MD
LG