Erişilebilirlik

Ebola Virüsüne Karşı Yeni Aşı Geliştirildi - 2003-08-07


Amerikan hükümetine bağlı bilim adamları, orta Afrika’da hala etkisini sürdüren ölümcül Ebola virüsüne karşı, hızlı bir şekilde etkisini gösteren bir aşı geliştirdi. Maymunlar üzerinde yapılan deneylerde, yeni aşının daha öncekilere göre etkisini altı kat daha hızlı gösterdiği kanıtlandı.

Amerika’nın Sesi muhabiri David McAlary, araştırmacıların, aşının hızla yayılan bir enfeksiyona karşı faydalı olabileceğini düşündüğünü bildiriyor:

"Korkutucu Ebola virüsü, kurbanlarının yüzde 50 ila 90’ının ölümüne neden oluyor. Hastalık, yüksek ateş, şiddetli bir ağrı ve damarlarla organların tahrip olmasından kaynaklanan göz,burun ve kulak kanamaları ile başlıyor. Ölüm, bir hafta gibi kısa bir süre içinde gelebiliyor.

Ebola’nın hızla etkisini göstermesi nedeniyle, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde çalışan araştırmacı Gary Nabel da, hızla etkisini gösterecek önleyici bir tedbir bulmaya çalıştı. Nabel ve arkadaşlarının Nature dergisindeki yazılarına göre, yeni aşı hayvanlarda çok hızlı bir şekilde etkisini gösterdi.

Nabel’ın araştırması sekiz laboratuar maymunu üzerinde denendi ve Ebola enfeksiyonuna karşı hızlı bir koruma sağladığı kanıtlandı.

Maymunlara önce bir doz aşı yapıldı, bir ay sonra da farklı miktarlarda ebola virüsü enjekte edildi. Sonuçta, hiç biri ölmedi. 1990’ların sonlarında geliştirilen daha eski bir aşı versiyonu ise, altı aylık bir süre içinde dört doz yapılmasını gerektiriyordu.

Eski yöntemle, bağışıklığın ilk aşamasını gerçekleştirmek için önce virüsten bulaşıcı olmayan genetik materyal alınması gerekiyor. Sonra, etkisini artırmak için üç doz enjeksiyon yapılması gerekiyor. Fakat Nabel ve ekibi, her ne kadar aynı ölçekte bağışıklık sağlamasa da, tek bir doz kullanarak bu süreci hızlandırdı.

Araştırmacılar, etkisini hızla gösteren bu aşının insanlar üzerinde de başarılı olması durumunda salgınlar sırasında kullanılabileceğini söylüyor. Fakat, dört doz gerektiren eski yöntemin yerini almayacağını da vurguluyor. Nabel, her iki yöntemin de farklı durumlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü, hızla etkisini gösteren aşı stratejisini akut salgınlara neden olan ve acil müdahale gerektiren diğer bulaşıcı organizmalar üzerinde de deniyor. Bunlar arasında SARS, Margburg ve Lassa gibi virüsler de bulunuyor.

Araştırmacılar Ebola aşısının yıl sonunda insanlar üzerinde de denenmeye hazır hale geleceğini umut ediyor.

XS
SM
MD
LG