Erişilebilirlik

İran'a Daha Sıkı Nükleer Denetim - 2003-08-05


Üç nükleer uzmandan oluşan uluslararası ekip, Tahran’da İranlı yöneticilerle nükleer tesislerin daha sıkı bir denetime açılması konusunu görüşüyor. Nükleer tesislerinde daha sıkı bir denetime izin vermesi için, İranlı yöneticiler üzerindeki uluslararası baskılar da artıyor.

Los Angeles Times gazetesi, Iran’ın nükleer silah üretebilecek kapasiteye ulaşmaya çok yaklaştığını yazdı.

Bu iddiayı destekleyen güçlü kanıtlara sahip olduğunu bildiren gazete, yürüttüğü üç aylık incelemeden, Tahran’ın nükleer silah geliştireme hedefine doğru büyük bir kararlılık ve hızla ilerlediği sonucunun çıktığını belirtti. Iran bu haberle ilgili açıklama yapmadı.

Beyaz Saray sözcüsü de yorum yapmadı ancak Tahran’ın nükleer niyetlerinden kaygı duyulduğunu söyledi.

Scott McClelan, Bush yönetiminin Tahran’ı, nükleer tesisleri denetime açmaya ikna için uluslararası toplumla işbirliği yaptığını kaydederek şöyle konuştu:

“Bu, çok ciddi kaygıya yol açan bir konudur. Uluslararası toplumla işbirliği yapıyoruz. Uluslararası Atom Enerji Dairesi’yle birlikte çalışıp, İran’ın bu yönde ilerlemesini durdurmaya çalışıyoruz. İran’ın nükleer hedefe doğru, hızla ilerlemesi kabul edilemez bir durumdur.“

İran’dan, habersiz ve sıkı nükleer denetimlere izin vermesi isteniyor. İran hükümet sözcüsü, yeni bir nükleer denetim protokolünü kabul edip etmeme konusundaki kararı, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in vereceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG