Erişilebilirlik

İsrail Vatandaşlarıyla Evlenen Filistinlilere Sınırlama - 2003-08-02


İsrail Parlamentosu Knesset, İsrail vatandaşları ile evlenen Filistinlilerin vatandaşlık veya ikamet haklarını engelleyen teklifi 53’e 25 oyla onayladı. Knesset üyeleri, yeni yasağın “Yeşil Hat” içinde yaşayanlar için geçerli olacağını belirtiler.

Teklifi ırkçı ve insanlık dışı olarak yorumlayan İşçi partisi, Meretz Partisi ve Arap partilerinin temsilcileri teklifin yasallaşması için Başbakanın onayına ihtiyaç duyulduğunu belirttikleri sırada Meclis Başkanı Röven Rivlin gereken onayı telefonla Ariel Şaron’dan aldı. Peki yeşil hat neresi, Batı Şeria denen bölge nereye düşüyor. Hangi uluslararası anlaşma ve kararlara göre İsrail nerede başlıyor, Filistin nerede bitiyor?

1967 sınırlarının ötesine çoktan geçen, yüz binlerce İsrailli yerleşimciye Filistin topraklarında yaşama ve konut inşa etme izni veren İsrail, bir yandan da “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria topraklarını biraz daha İsrail’e katıyor. Şimdi aynı gerekçeyle, İsrail tüm yabancı uyruklulara değil sadece Filistinlilere yönelik olarak, ailelerin birleşmesine engel olan bir yasa çıkartıyor.

Knesset üyeleri İsrail'deki saldırılara katılan 20 Filistinlinin ülkeye İsrailli Araplarla evlenip vatandaşlık kazanarak girdiğini örnek olarak gösterdi. Hükümetin parlamento işlerinden sorumlu bakanı Gideon Ezra, 30 İsrail vatandaşının bu yolla ülkeye giren Filistinlilerce öldürüldüğünü belirterek yasayı savunurken, 1993 Oslo anlaşmalarından sonra Gazze ve Batı Şeria'daki 100 binden fazla Filistinlinin İsrail kimliği kazandığını söyledi ve “bu iş çığrından çıktı" diye haykırdı. İç güvenlik örgütü Şin Bet'in şefi Avi Dichter de, yasanın güvenlik için hayati önemi olduğunu öne sürerek tüm İsraillilerin hassas olduğu bir konuya değindi.

Uluslararası insan hakları örgütleri ise yasanın ırkçı ve ayrımcı olduğunu belirterek, asıl amacının İsrail'in güvenliği değil, İsrail'in Yahudi kimliğinin korunması olduğunu öne sürüyor.

Bilinen bir diğer gerçek de bu yasa teklifinin kabul etmesinde önemli rol oynadı. Her ne kadar Ortodoks Yahudiler İsrail devletinin devamlılığını sağlamak için aile başına ortalama 6 çocuk yapsalar da, istatistikler 2025’de İsrailli Arapların sayılarının Yahudileri geçeceğini gösteriyor. Yani istatistikler doğru çıkarsa, Yahudi İsrailliler azınlık konumuna düşecek ve 2025 de yapılacak bir Knesset oturumunda çoğunluğu Arap milletvekilleri İsrail Devletinin, "Yahudi devleti" olduğu şerhini Anayasa'dan çıkarabilecek.

Teklif yasalaştığı takdirde İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde oturan ve İsrail vatandaşlarıyla evli olan Filistinliler, ya evliliklerine son vermek ya da çocukları ile İsrail dışında yaşamak zorunda kalacak.

XS
SM
MD
LG