Erişilebilirlik

Ölü Bulunan İngiliz Silah Uzmanıyla İlgili Soruşturma Başladı - 2003-08-01


İngiltere'de hükumet ile BBC arasında Irak'a karşı savaşa girmenin gerekçeleri konusunda yaşanan tartışmaya adı karışan silah uzmanı ve İngiltere Savunma Bakanlığı danışmanı Doktor David Kelly'nin ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma Londra'da bugün başladı.

Kelly, Tony Blair hükümetinin Irak'ın silahlarının yol açtığı tehdidi abartmak için istihbarat dosyasını tahrif ettiğinin ileri sürüldüğü BBC haberinin kaynağı olarak gösteriliyordu.

Soruşturmayı Kuzey İrlanda'nın eski başyargıcı olan Lord Hutton yönetiyor. Şili'nin eski diktatörü Pinochet'nin İspanya'ya teslim edilmesi davasını da Hutton idare etmişti.

Lord Hutton, Londra’da geride bıraktığımız saatlerde gazetecilere kısa bir açıklama yaparak, soruşturmanın tüm yönleriyle kamuoyuna açık olacağını ve en kısa sürede tamamlamayı hedeflediğini söyledi.

Başbakan Tony Blair'in talimatıyla başlatılan soruşturmanın bundan sonraki oturumu on gün sonra yapılacak.

Yargıç Hutton, Başbakan Tony Blair ve tartışmanın odağındaki istihbarat dosyasını hazırlayan yetkililerin tümünün ifadelerine başvuracağını bildirdi.

Soruşturma çerçevesinde, BBC yöneticileri, Kelly ile röportaj yapan gazeteciler ve aile mensuplarının da ifadelerine başvurulacak.

Geçen ay yürüyüş için gittiği evinin yakınlarındaki ormanlık alanda cesedi bulunan Doktor Kelly'nin intihar etmiş olabileceği sanılıyor.

Yargıç Lord Hutton, kanıtların, Doktor Kelly'nin intihar ettiğine işaret ettiğini ve şimdi kamuoyunun bu ölüme yol açan olayların tam olarak nasıl geliştiği konusunda acilen bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG